Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ChRL buduje makietę lotniskowca

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 października 2009

W ChRL powstaje pełnowymiarowa makieta lotniskowca. Jej geometria wzorowana jest na rosyjskim okręcie Admirał Kuzniecow.

Makieta budowana jest w pobliżu uniwersytetu w Wuhan od połowy 2008. Program realizowany jest przez Instytut No.701 - odpowiedzialny za zaprojektowanie nowego chińskiego lotniskowca lub przebudowę zakupionego wiele lat temu okrętu Wariag (tego samego typu co Admirał Kuzniecow). Obserwatorzy oceniają, że makieta może posłużyć do przebadania możliwości zmodernizowania tego okrętu, np. poprzez zastosowanie radarów z antenami klasy AESA (być może zbudowanymi na bazie radarów z niszczycieli Type 052C). Mogą o tym świadczyć otwory, które pojawiły się niedawno w nadbudówce. Chińscy konstruktorzy będą mogli też przeanalizować wiele innych zagadnień, np. zagospodarowanie pokładu, komunikacja na nim, rozmieszczenie systemów wspomagających loty itp.

Na pokładzie makiety umieszczono pełnoskalowe modele samolotu Su-27 i śmigłowca Z-8. Zapewne służą one rozwiązaniu problemów z ich hangarowaniem oraz przemieszczaniem spod pokładu i na samym pokładzie.

Warto przypomnieć, że po rozpadzie ZSRS Chińczycy odkupili kilka tzw. krążowników lotniskowcowych, w tym Minsk, Kijew i - od Ukrainy, gdzie w stoczni nikołajewskiej był budowany - niedokończonego Wariaga (za ponad 20 mln USD Ukraińcy sprzedali nie tylko sam okręt, ale i jego dokumentację). Pierwsze dwa z nich są wykorzystywane w celach turystycznych, a Wariag został wyremontowany i przebudowany do celów wojskowych. Prawdopodobnie służy do treningu pilotów w lądowaniu na lotniskowcu.

Wariag w rękach chińskich, w czasie prac remontowych

Nieoficjalnie wiadomo, że ChRL chce zbudować dwa lotniskowce, zapewne - ze względu na brak własnych doświadczeń - wzorowane na konstrukcjach rosyjskich (Oficjalnie o chińskim lotniskowcu). Jeśli Chińczycy zdecydują się wykorzystać kadłub rosyjskiego okrętu lub wzorować na nim swoją konstrukcję, będzie to oznaczać złamanie umowy o ochronie własności intelektualnej, podpisanej w grudniu ub.r. (ChRL nie będzie kopiować rosyjskiego uzbrojenia). Podobny problem pojawił się w związku z kopiowaniem rosyjskich myśliwców pokładowych Su-33. Także w tym przypadku Chińczycy korzystali z pomocy Ukrainy, od której odkupili prototyp tej konstrukcji - T-10K (Rosyjsko-chińskie rozmowy o Su-33).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.