Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ChRL buduje makietę lotniskowca

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 października 2009

W ChRL powstaje pełnowymiarowa makieta lotniskowca. Jej geometria wzorowana jest na rosyjskim okręcie Admirał Kuzniecow.

Makieta budowana jest w pobliżu uniwersytetu w Wuhan od połowy 2008. Program realizowany jest przez Instytut No.701 - odpowiedzialny za zaprojektowanie nowego chińskiego lotniskowca lub przebudowę zakupionego wiele lat temu okrętu Wariag (tego samego typu co Admirał Kuzniecow). Obserwatorzy oceniają, że makieta może posłużyć do przebadania możliwości zmodernizowania tego okrętu, np. poprzez zastosowanie radarów z antenami klasy AESA (być może zbudowanymi na bazie radarów z niszczycieli Type 052C). Mogą o tym świadczyć otwory, które pojawiły się niedawno w nadbudówce. Chińscy konstruktorzy będą mogli też przeanalizować wiele innych zagadnień, np. zagospodarowanie pokładu, komunikacja na nim, rozmieszczenie systemów wspomagających loty itp.

Na pokładzie makiety umieszczono pełnoskalowe modele samolotu Su-27 i śmigłowca Z-8. Zapewne służą one rozwiązaniu problemów z ich hangarowaniem oraz przemieszczaniem spod pokładu i na samym pokładzie.

Warto przypomnieć, że po rozpadzie ZSRS Chińczycy odkupili kilka tzw. krążowników lotniskowcowych, w tym Minsk, Kijew i - od Ukrainy, gdzie w stoczni nikołajewskiej był budowany - niedokończonego Wariaga (za ponad 20 mln USD Ukraińcy sprzedali nie tylko sam okręt, ale i jego dokumentację). Pierwsze dwa z nich są wykorzystywane w celach turystycznych, a Wariag został wyremontowany i przebudowany do celów wojskowych. Prawdopodobnie służy do treningu pilotów w lądowaniu na lotniskowcu.

Wariag w rękach chińskich, w czasie prac remontowych

Nieoficjalnie wiadomo, że ChRL chce zbudować dwa lotniskowce, zapewne - ze względu na brak własnych doświadczeń - wzorowane na konstrukcjach rosyjskich (Oficjalnie o chińskim lotniskowcu). Jeśli Chińczycy zdecydują się wykorzystać kadłub rosyjskiego okrętu lub wzorować na nim swoją konstrukcję, będzie to oznaczać złamanie umowy o ochronie własności intelektualnej, podpisanej w grudniu ub.r. (ChRL nie będzie kopiować rosyjskiego uzbrojenia). Podobny problem pojawił się w związku z kopiowaniem rosyjskich myśliwców pokładowych Su-33. Także w tym przypadku Chińczycy korzystali z pomocy Ukrainy, od której odkupili prototyp tej konstrukcji - T-10K (Rosyjsko-chińskie rozmowy o Su-33).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.