Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Problemy z produkcją Altaya

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 12 stycznia 2022

Tureckie przedsiębiorstwo BMC zatrzymało rozpoczętą w 2019 budowę zakładów produkcyjnych Sakarya w Karasu, gdzie miała odbywać się produkcja czołgów Altay. O tym fakcie poinformował lokalne media dyrektor zakładów Sakaraya Akgün Altuğ.

Budowa zakładów BMC Sakarya miała pochłonąć 500 mln USD / Zdjęcie: BMC

Decyzja podjęta przez BMC oznacza, że tereny, na których prowadzona była inwestycja mogą zostać sprzedane innemu podmiotowi. Zamiast tego BMC zamierza zwiększyć nakłady inwestycyjne w na zakłady w Arifiye. Dyrektor BMC Murat Yalçıntaş powiedział, że jest tam wystarczająca powierzchnia, którą będzie można wykorzystać do produkcji czołgów i innego wyposażenia dla wojska.

Budowa zakładów w Karasu została zatrzymana latem ub. r. po zmianie właściciela. Większościowe udziały powstających zakładów pozyskało Tosyalı Holding. BMC w Sakarya na potrzeby budowy czołgu Altay miało zagospodarować obszar o powierzchni 222 ha. Zatrudnienie – po planowanym ukończeniu budowy w 2023 – miało znaleźć tam 10 tys. pracowników. Koszt budowy zakładów miał sięgnąć 500 mln USD (1,99 mld zł), zaś zyski dla strony tureckiej z późniejszej produkcji szacowano na 5 mld USD (19,94 mld zł). Do tej pory udało się zbudować jedynie część infrastruktury, którą wyceniono na blisko 100 mln lir (29 mln zł). W zakładach miał znajdować się m.in. dział odpowiedzialny za produkcję silników wysokoprężnych do czołgów, ciężarówek i pojazdów szynowych. Pierwotnie planowano rozpoczęcie produkcji napędów już pod koniec 2020 (Co dalej z power packiem Altaya?, 2021-11-16, Opóźnienia Altaya, 2019-11-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.