Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dodatkowe VBM Freccia PLUS dla Włoch

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 20 stycznia 2022

Konsorcjum CIO (złożone z przedsiębiorstw Iveco i Oto Melara) otrzymało zamówienie na dostawę 40 kołowych wozów bojowych VBM Freccia w wersji PLUS i 6 pojazdów wsparcia 10×10, prawdopodobnie na podwoziu ciężarówki Iveco Trakker. CIO zapewni też ich długoletnie wsparcie logistyczne. Zamawiającym jest Direzione Armamenti Terrestri di Segredifesa (Departament Uzbrojenia Lądowego Ministerstwa Obrony Włoch). Umowę podpisano 30 grudnia 2021.

Obecnie w uzbrojeniu Esercito Italiano jest około 630 VBM Freccia. W 2006 zamówiono 253 wozy, 8 lat później zakupiono jeszcze 381. Pojazdy służą w Brygadzie Zmechanizowanej Pinerolo i Brygadzie Zmechanizowanej Aosta. Rodzinę VBM Freccia stworzono na podwoziu kołowego niszczyciela czołgów Centauro. Pojazd porusza się z prędkością maksymalną 105 km/h i ma zasięg maksymalny 1000 km / Zdjęcie: CIO

Spośród 40 kbwp VBM Freccia PLUS 14 będzie dostarczonych w odmianie moździerza samobieżnego, zaś 26 w wariancie wozu dowodzenia (po 13 przeznaczonych do dowodzenia plutonem i kompanią). Pojazdy wejdą do uzbrojenia 2. Brygady Esercito Italiano (Wojsk Lądowych Włoch). Włoski resort obrony do 2032 chciałby posiadać nawet 100 wozów tego typu.

VBM Freccia PLUS bedą miały ulepszony silnik (o mocy zwiększonej do 485 kW), zawieszenie, instalacje elektryczną i przeciwpożarową i elektronikę wieży. Ponadto zamontowany zostanie cyfrowy interkom i czterokanałowe radiostacje SDR VQ1. Dzięki zwiększeniu mocy silnika uzyskano nadmiar mocy pozwalający na dopancerzenie czy doposażenie w nowe urządzenia o większym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Obecnie stosowany silnik może być w przyszłości jednym z elementów hybrydowego układu napędowego.

W VBM Freccia PLUS zmodyfikowano system kierowania ogniem, instalując ulepszone warianty głowic optoelektronicznych Janus i Lothar. Pojazdy mają być również wyposażone w system zarządzania walką C2D/N Evo i nowy system nawigacji satelitarnej, współpracujący z amerykańskim GPS i europejskim Galileo.

Natomiast pojazdy wsparcia na bazie Iveco Trakker napędzane są silnikami Cursor 16o mocy 680 KM i mogą podnosić lub przewozić ładunki o masie do 25 t, a także są zdolne do ewakuacji uszkodzonych pojazdów o masie do 32 t.

27 grudnia 2019 sygnowano kontrakt na dostawę 30 pojazdów VBM Freccia: 5 kbwp i 25 w wariancie niszczyciela czołgów z wyrzutniami ppk Spike MR/LR. Zobowiązano się do wsparcia logistycznego przez 10 lat. Horyzont czasowy wywiązania się z zapisów umowy wyznaczono na 2032 (Koncept nowego włoskiego bwp, 2021-09-28, Pierwsze strzelania z Freccia AMC, 2019-11-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.