Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia powiększy armię

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 11 marca 2022

Premier Australii Scott Morrison zapowiedział 10 marca 2022, że do 2040 roku Australia planuje wydać 38 mld AUD (ok. 89,5 mld ) na zwiększenie liczebności sił zbrojnych do 80 tys. żołnierzy w służbie czynnej. W perspektywie 18 lat spowoduje to wzrost do podobnego poziomu, który był obserwowany w czasie wojny w Wietnamie. Morrison określił tę decyzję jako prowadzącą do największych zbrojeń w historii tego państwa w czasie pokoju.

Dzięki powiększeniu armii Australia – zdaniem polityków – stanie się bardziej wiarygodnym parterem dla Waszyngtonu, Londynu i NATO / Zdjęcie: USMC

Zwiększenie liczby żołnierzy w służbie czynnej ma na celu zapewnić bezpieczeństwo kraju w coraz bardziej niepewnym środowisku międzynarodowym – zaznaczył Morrison.

Potwierdził to minister obrony Australii Peter Dutton, który podkreślił, że poprawa potencjału obronnego ma kluczowe znaczenie w uczynieniu z Australii wiarygodnego partnera dla Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii i NATO. Dutton w swoich deklaracjach poszedł dalej i zaznaczył, że liczebność Australijskich Sił Obrony może sięgnąć nawet 100 tys. wojskowych. Zwiększeniu liczebności ulegnie personel wojsk lądowych, marynarki wojennej i wojsk lotniczych.

Jakkolwiek ogłoszone decyzje należy rozpatrywać przez pryzmat prowadzonej kampanii przed wyborami parlamentarnymi w Australii, to z pewnością swoje źródło mają w obecnej sytuacji geopolitycznej w regionie Indo-Pacyfiku i rosnącej presji ze strony Chińskiej Republiki Ludowej.

Jeśli ktokolwiek myśli, że ambicje w regionie Indo-Pacyfiku ograniczają się do Tajwanu, to wykazuje kompletną ignorancję dla lekcji płynących z historii – dodał minister Dutton.

Szef resortu obrony nie wymienił nazwy kraju, ale nie było żadnych wątpliwości, że chodziło o Państwo Środka. Aktywność chińskich sił zbrojnych jest głównym powodem decyzji australijskiego rządu. Wcześniej rozgrywka w regionie Indo-Pacyfiku zmusiła Canberrę do podjęcia wysiłków w celu pozyskania okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Australijczycy mogą więc wybrać brytyjskie OP typu Astute, amerykańskie typu Virginia lub SSN(X) albo nowy typ zaprojektowany zgodnie z wymaganiami australijskiej marynarki wojennej (Australia zainwestuje w infrastrukturę dla OP, 2022-03-08, Australia oficjalnie potwierdza zakup Abramsów, 2022-01-11).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.