Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia stawia na atomowe OP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 września 2021

Premier Australii Scott Morrison, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent USA Joe Biden ogłosili zawarcie trójstronnego strategicznego porozumienia AUKUS. Głównym polem jego działalności ma być bezpieczeństwo w rejonie Indo-Pacyfiku, zaś pierwszym wspólnym przedsięwzięciem będzie wyposażenie Royal Australian Navy (królewskiej marynarki wojennej Australii) w okręty podwodne o napędzie jądrowym, w liczbie co najmniej 8.

Nowe jednostki mają się pojawić w Royal Australian Navy po 2040 / Zdjęcie: RAN

Brytyjczycy i Amerykanie wesprą Australię w procesie pozyskania nowych OP dzieląc się technologią i doświadczeniem. Tym samym będzie to pierwszy kraj nie dysponujący własnym przemysłem jądrowym, lecz używający atomowych OP. Co jednak warte podkreślenia, energia jądrowa będzie używana wyłącznie do napędzania australijskich jednostek. W przypadku uzbrojenia pozostanie ono konwencjonalne. Tym samym Australia nie złamie porozumień o nieproliferacji broni masowego rażenia.

Nowe jednostki mają być budowane w Australii. Morrison zapowiedział, że w ciągu 18 miesięcy opracowany zostanie sposób realizacji tego projektu. Zdaniem przywódców porozumienie nie dotyczy ChRL, lecz jest odpowiedzią na nowe zagrożenia bezpieczeństwa, w tym powiązane z bezpieczeństwem cybernetycznym i nowymi technologiami.

Ogłoszenie pozyskania atomowych OP oznacza wycofanie się Australii z programu zakupu 12 konwencjonalnych OP typu Attack. Głównym partnerem była francuska Naval Group. Budowa jednostek miała się odbywać w stoczni w Adelaide. Wartość programu była szacowana na 90 mld AUD (66 mld USD), z czego zdołano już wydać 2 mld AUD (Porozumienie o budowie australijskich OP, 2019-02-25).

Do ogłoszonych informacji odniosła się również premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern. Powiedziała, że okręty zostaną objęte zakazem wchodzenia na wody terytorialne Nowej Zelandii. Jest to kontynuacja wieloletniej polityki antynuklearnej tego kraju.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.