Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bahrajn chce kupić Arjuny Mk 1A

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 22 marca 2022

Kilka dni temu serwis Tactical Report poinformował, że Bahrajn prowadzi rozmowy z rządem Indii w sprawie zakupu czołgu podstawowego Arjun Mark 1A. Brak oficjalnych informacji na temat toczonych rozmów, lecz źródła, na które powołuje się serwis podają, że są one na zaawansowanym etapie, a indyjski czołg wywarł dobre wrażenie na politykach i wojskowych.

Arjuny Mk 1A miałyby zastąpić używane przez Bahrajn czołgi M60A3 TTS / Zdjęcie: DRDO

Decyzja o rozpoczęciu rozmów miała zostać podjęta po inwazji Rosji na Ukrainę. Warto zauważyć, że Bahrajn chce nabyć unowocześnioną wersję czołgu, uzupełnioną o niezbędne modyfikacje. Nie wiadomo, ile czołgów mogłoby trafić do Bahrajnu. Istotne dla Manamy są dobre wyniki testów indyjskich czołgów w klimacie pustynnym, o dużym zapyleniu powietrza, a w szczególności niska podatność na awarie. Pozyskiwanie indyjskich czołgów może być jednak problematyczne, gdyż produkujące je zakłady w Awadi, opodal Ćennaju w stanie Tamilnadu na południu kraju, mają priorytetowo traktować zamówienia dla Bhāratīyan Thalasēnā (wojsk lądowych Indii).

Tempo produkcji ma być jednak bardzo niskie, co jest podyktowane ostrożnością ze względu na liczne usterki, które trapiły pośpiesznie wyprodukowane wcześniej czołgi. W ciągu 30 miesięcy od lutego 2021 ma powstać jedynie 5 czołgów, które posłużą do testów i sprawdzenia, czy wyeliminowano wszystkie wady pojazdów. Z jednej strony Bahrajn tocząc rozmowy godzi się więc na znacznie opóźnienia dostaw, z drugiej zaś nie może być pewien, że wady Arjuna Mk 1A zostaną wyeliminowane.

Wojska lądowe Bahrajnu mają obecnie ok. 180 czołgów M60A3 TTS wyprodukowanych w latach 1980. i nieznacznie unowocześnionych. W październiku 2017 podczas pierwszej edycji Międzynarodowej Wystawy i Konferencji Obronnej w Manamie Leonardo przedstawiło propozycję remontu i modernizacji tych czołgów. Zakładała ona montaż 120-mm armaty gładkolufowej w miejsce obecnie stosowanej 105-mm armaty gwintowanej M68 i nowoczesnego systemu kierowania ogniem. Modernizacja nie doszła do skutku, ponieważ władze Bahrajnu nie wykazały zainteresowania.

Obecnie wojska lądowe Bahrajnu używają mniej niż 60 czołgów M60A3 TTS w jednostkach liniowych. Pozostałe pojazdy są w złym stanie technicznym, więc zakup Arjunów Mark 1A mógłby być istotnym wzmocnieniem wojsk pancernych tego kraju (Arjun Mk-1A zamówiony, 2021-09-24, Indie zainteresowane kolejnymi Arjunami, 2020-12-31).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.