Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy zmodernizowanego Arjuna

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 26 czerwca 2012

Rozpoczęły się testy zmodernizowanej wersji indyjskiego czołgu Arjun Mk II. Próby będą się koncentrowały na 19. głównych zmianach konstrukcyjnych.

Arjun Mk II MBT otrzymał nową armatę przystosowaną do wystrzeliwania przeciwpancernych pocisków kierowanych, cyfrowy system kierowania ogniem z funkcją hunter-killer oraz panoramiczny przyrząd obserwacji dowódcy. Otrzyma również dodatkowe panele opancerzenia (z przodu wieży, na górnej części kadłuba i przedniej części fartuchów bocznych). Wóz otrzymał także mocniejszy rodzimy silnik / Zdjęcie: Ajai Shukla

Testy rozpoczęły się 22 czerwca i potrwają do końca lipca. Badania obejmą 19 głównych zmian z 93, jakie zostały wprowadzone w rozwijanej od niemal 4 dekad rodzimej konstrukcji Arjun Mk I.

Program został zapoczątkowany 26 marca 1974, a po 10 latach powstał prototyp. W 2000 wojska lądowe pod naciskiem polityków zamówiły 124 wozów, choć postępy prac badawczych były nadal niezadowalające. Dopiero po 4 latach armia otrzymała pierwsze 14 z zamówionych czołgów. W 2009 było ich 45, a w 2011 ponad 100. Dopiero w bieżącym roku udało się zakładom Heavy Vehicles Factory w Avad zrealizować zamówienie z przełomu wieków.

Arjuny nie cieszyły się dobrą opinią użytkowników ze względu na awaryjność układu napędowego, szybkie zużywanie się kół podtrzymujących gąsienice, niską skuteczność SKO i szybkie zużywanie się lufy (zobacz: Zawodny Arjun). Mówiło się nawet o porzuceniu programu.

Nastawienie do czołgu zmieniło się jednak po przeprowadzonych w marcu 2010 testach porównawczych z T-90S, które wykazały wyższość Arjunów niemal pod każdym względem (zobacz: Arjun wygrał z T-90). Jednak ze względu na fakt, że wóz ten już w momencie wchodzenia do służby ma wiele względnie starych technicznie podzespołów, zdecydowano się na stworzenie nowszej odmiany, określanej jako Arjun Mk II. Prace nad jego prototypem właśnie się zakończyły.

Prowadzone obecnie próby są pierwszą fazą testów, od których wyniku zależy, czy wojska lądowe zrealizują złożone już zamówienie na kolejne 124 pojazdy tego typu. Co więcej, jeśli zostanie stwierdzone wyeliminowanie dotychczasowych wad, zostanie przeprowadzony proces modernizacji wyprodukowanych już czołgów odmiany Mk I.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.