Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PAAG dla niemieckich Boxerów JFSTsw

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 04 kwietnia 2022

Thales poinformował o podpisaniu kontraktu z Krauss-Maffei Wegmann na dostawę 4 panoramicznych systemów obserwacyjnych Thales PAAG (Panoramic Above Armour Gimbal) dla Bundeswehry. Wejdą do wyposażenia kto Boxer (wersja A2) w wariancie wozu dla wysuniętych obserwatorów ognia połączonego JFSTsw (Joint Fire Support Team, schwer).

Głowica PAAG umożliwi nadzorowanie stanowisk artyleryjskich i prowadzenie rozpoznania / Ilustracja: Kongsberg

W skład PAAG wchodzi głowica optoelektroniczna z dzienno-nocną kamerą i sensorami termowizyjnymi. Zamontowana jest na niewielkim maszcie zwiększającym możliwości detekcji i rozpoznania celów. PAAG może identyfikować cele – zależnie od ich rozmiarów – w odległości do 4 kilometrów. Można go podnieść metr ponad strop pojazdu, zmniejszając ryzyko wykrycia i zwiększając zasięg rozpoznania. Odległość obiektów lub punktów terenu mierzona jest za pomocą dalmierza laserowego o zasięgu 10 km. Układy stabilizacji głowicy pozwolą na wykonywanie zadań również w czasie jazdy. Głowica PAAG umożliwi nadzorowanie stanowisk artyleryjskich i prowadzenie rozpoznania.

Nie podano wartości kontraktu. Jest to już druga umowa związana z Boxer JFSTsw. W grudniu 2021 Kongsberg Defence & Aerospace podpisało z KMW kontrakt na integrację zsmu Protector RS4 z kto Boxer. Moduł Kongsberga może być zintegrowany z 5,56-mm, 7,62-mm i 12,7-mm km lub 40-mm granatnikiem automatycznym. Opcjonalnie można też zamontować wyrzutnię ppk FGM-148 Javelin (Protectory RS4 dla JFSTsw, 2022-01-24).

Architektura pojazdu Boxer JFSTsw będzie zgodna ze standardem NGVA (NATO Generic Vehicle Architecture), co ma ułatwić bardziej kompleksową integrację podsystemów. Cztery prototypy zostaną wyprodukowane w 2023, później nastąpią ich testy. Podpisanie zasadniczego kontraktu na produkcję seryjną pojazdów w tej wersji przewidziane jest w 2025. Do 2027 Bundeswehra ma odebrać 18 pojazdów Boxer JFSTsw (Prezentacja Skyranger 30 HEL, 2022-02-07).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.