Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa zmiana na Baltic Air Policing

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 05 kwietnia 2022

W bazach lotniczych w Szawlach na Litwie i Ämari w Estonii odbyło się przekazanie obowiązków nowej zmianie w ramach misji NATO Baltic Air Policing. Samoloty i żołnierze z Belgii, Danii i Polski zostali zastąpieni przez kontyngenty z Hiszpanii, Czech i Francji.

Hiszpanie wydelegowali na misję Baltic Air Policing myśliwce F/A-18 Hornet z 12. Skrzydła (Ala 12) z bazy Torrejón / Zdjęcie: Maciej Hypś

Ustępujące kontyngenty używały różnych wersji samolotów wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon. Teraz przestrzeni powietrznej państw bałtyckich będą strzegły hiszpańskie samoloty wielozadaniowe F/A-18 Hornet, czeskie JAS 39 Gripen i francuskie Mirage 2000-5. Każdy z kontyngentów składa się z 4 samolotów i około 100 żołnierzy do ich obsługi.

W czasie ceremonii wiceminister obrony Litwy Margiris Abukevičius powiedział: W czasie niesprowokowanej rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pogarszających się warunków bezpieczeństwa regionalnego misja Baltic Air Policing jest ważniejsza niż kiedykolwiek. W związku z tym od przybywających kontyngentów będą wymagane pełna elastyczność i profesjonalizm.

Wobec napiętej sytuacji wywołanej rosyjską napaścią na Ukrainę NATO zwiększyło gotowość swoich wojsk lotniczych. Gen. dyw. Jörg Lebert, szef sztabu Sojuszniczego Dowództwa Lotniczego z Ramstein powiedział, że w poszczególnych europejskich państwach sojuszu dyżury bojowe pełni 130 samolotów sojuszu (Rafale nad Polską, 2022-02-27, Sojusznicza obrona Europy, 2022-01-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.