Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F/A-18 piechoty morskiej w Łasku

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 23 kwietnia 2022

W połowie kwietnia br. do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku został przebazowany Marine Fighter Attack Squadron 312 (VMFA-312) lotnictwa korpusu piechoty morskiej USA. 10 samolotów wielozadaniowych F/A-18C/D Hornet i 24 pilotów wykonuje codzienne loty w ramach wzmocnienia obrony polskiej przestrzeni powietrznej w związku z wojną na Ukrainie. Marines zastąpili 8 samolotów wielozadaniowych F-15E Strike Eagle z 366th Fighter Squadron.

3 samoloty F/A-18C Hornet i powietrzny tankowiec KC-130J na płycie postojowej w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku / Zdjęcie: USMC

Eskadra została przebazowana do Łasku po zakończeniu ćwiczeń Cold Response w Norwegii (W Norwegii rozbił się MV-22 USMC, 2022-03-19). Jak przyznają sami Amerykanie, było to dobre przygotowanie do chłodnych warunków tegorocznej polskiej wiosny. Tym bardziej, że amerykańskie samoloty w Łasku stacjonują pod gołym niebem bez żadnej osłony przed warunkami atmosferycznymi dla maszyn i mechaników.

Nasze wyposażenie nie jest szczególnie przystosowane do zimnej pogody. Dla nas to okazja do lepszego zrozumienia jak nasze samoloty działają w zimnie, żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość – powiedział mechanik sierż. Thomas Garcia.

Samoloty piechoty morskiej co do zasady nie pełnią zadań obrony powietrznej. Jednak biorąc pod uwagę rosyjską napaść na Ukrainę i konieczność szybkiego wzmocnienia wschodniej flanki NATO uznano, że 312. eskadra będąca akurat świeżo po zakończeniu manewrów i w niedużej odległości dobrze wpasuje się we wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Środkowej.

Byliśmy najlepiej predysponowani do tego zadania biorąc pod uwagę stopień naszej gotowości i bliskość oszaru działań. Nie robiliśmy tego nigdy wcześniej, ale trenowaliśmy wykonywanie takich zadań. Ludzie są podekscytowani mogąc wziąć udział w rzeczywistych działaniach, do których byli szkoleni – powiedział mjr Tyson Griffith.

W odróżnieniu od innych samolotów amerykańskich wojsk lotniczych patrolujących polską przestrzeń powietrzną, które przeważnie operują z bazy Spangdahem w Niemczech, F/A-18 działając z Łasku latają tylko nad Polską. Ich strefa patrolowania jest położona około 100 km na wschód od bazy i około 200 km na zachód od Brześcia na Białorusi. Jest to jedno z białoruskich lotnisk wykorzystywanych przez Rosjan do atakowania Ukrainy.

Chociaż nad Polską stale operują samoloty tankowania powietrznego z państw NATO, eskadra lotnictwa piechoty morskiej jest pod tym względem samowystarczalna. F/A-18 są bowiem wspierane przez 3 tankowce KC-130J z Aerial Refueler Training Squadron 252, również stacjonującego w Łasku (KC-46 nad Polską, 2022-04-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.