Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Akinci przeciwko celom morskim

Przemysł zbrojeniowy, Bezzałogowce, Marynarka wojenna, 25 kwietnia 2022

Tureckie przedsiębiorstwo Baykar przeprowadziło pierwszy test bbsl Akinci w rażeniu celów morskich. Do porażenia celu na powierzchni użyto bomby precyzyjnej naprowadzanej laserowo. Test zakończył się powodzeniem pomimo trudnych warunków pogodowych.

Akinci poraził cel bombą Teber-82 podświetlony laserem przez bsl Bayraktar TB2 / Zdjęcie: Baykar

Podczas testu użyto 2 bezzałogowców. Bayraktar TB2 podświetlił cel laserem, z kolei Akinci zrzucił bombę Teber-82 (bomba Mk 82 z tureckim modułem naprowadzania Teber) z wysokości ok. 20 tys. stóp. Bomba podążała za wiązką lasera TB2 trafiając cel z zakładaną celnością. Pierwszy test bsl Akinci w rażeniu celów morskich jest jednym z elementów prób bezzałogowca przed zbliżającym się przyjęciem go do służby w Türk Deniz Kuvvetleri (marynarce wojennej Turcji).

Akinci to duży bezzałogowiec o maksymalnej masie startowej 6000 kg, z czego 1500 kg przypada na ładunek. Ma on ok. 20 m rozpiętości skrzydeł, ok. 12,2 m długości i ok. 4,1 m wysokości. Napędzany jest przez dwa silniki turbośmigłowe o mocy po 450 KM lub 750 KM każdy. Akinci może operować przez 24 h na wysokości do 40 tys. stóp. Prędkość przelotowa to ok. 270 km/h w, zaś maksymalna sięga 360 km/h.

Bezzałogowiec może jednocześnie przenosić wielofunkcyjny radar z anteną fazowaną o głowicę optoelektroniczną z kamerą dzienną, pracującą w podczerwieni i podświetlaczem laserowym. Możliwe jest uzbrojenie Akinci w amunicję powietrze-powierzchnia, takie jak bomby precyzyjne MAM-L, MAM-C, Bozok, bomby rodziny Mk 81, 82 i 83, pociski rakietowe Cirit, ppk L-UMTAS, pociski manewrujące SOM-A i amunicję powietrze powietrze Gokdogan i Bozdogan (Anadolu rozpoczął próby morskie?, 2022-03-05, Dostawa bbsl Akinci, 2022-01-01).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.