Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEF 2015: Okręt desantowy dla Turcji

Marynarka wojenna, 08 maja 2015

Władze Turcji zleciły rozpoczęcie prac nad projektem nowego śmigłowcowca desantowego. Jednostka zostanie oparta na projekcie hiszpańskiego Juan Carlos I. Navantia weźmie udział w przedsięwzięciu jako partner przemysłowy.

Turecki Podsekretariat ds. Przemysłu Zbrojeniowego (SSM) i stocznia Sedef Gemi İnşaatı A.Ş zawarły porozumienie o rozpoczęciu prac nad projektem nowego śmigłowcowca desantowego. Dokument podpisano podczas kończących się dziś targów IDEF 2015 / Zdjęcie: Navantia

Turecki Podsekretariat ds. Przemysłu Zbrojeniowego (SSM) zlecił rodzimej stoczni Sedef Gemi İnşaatı A.Ş rozpoczęcie prac nad projektem nowego śmigłowcowca desantowego. Okręt powstanie w ciągu najbliższych 5 lat. Uważa się, że nowy desantowiec powinien znaleźć się w linii do 2021.

Dużą rolę w przedsięwzięciu odegra hiszpańska Navantia (Navantia wygrywa w Turcji, 2013-12-30). Nowy śmigłowcowiec zostanie bowiem oparty na projekcie okrętu desantowego Juan Carlos I, eksploatowanego od 2010 przez Armada Española (marynarkę wojenną Hiszpanii, Juan Carlos I po przeglądzie, 2015-02-27). Producent z Półwyspu Iberyjskiego będzie odpowiedzialny za wsparcie techniczne Sedef.

Hiszpanie dostarczą też kluczowe elementy wyposażenia pokładowego okrętu, w tym układu pędnego oraz system zarządzania jednostką. Co więcej, nowy turecki śmigłowcowiec zostanie również wyposażony w barki desantowe LCM-1E. Hiszpańskie przedsiębiorstwo będzie też najprawdopodobniej zaangażowane w szkolenie pierwszych załóg nowej jednostki i personelu obsługowego marynarki wojennej (Wstępne założenia tureckiego desantowca, 2014-03-27).

Turcja jest drugim państwem, które zdecydowało się na zakup śmigłowcowców desantowych opartych na projekcie Juan Carlos I. Wcześniej uczyniła to Australia. Canberra zakupiła dwie jednostki tej klasy, HMAS Canbera (L02) i HMAS Adelaide (L01). Pierwszy z okrętów wszedł do służby jesienią ub.r. (HMAS Canberra w linii, 2014-11-28), drugi dołączy do niego w 2015.

Niewykluczone, że wkrótce do grona użytkowników okrętów desantowych Navantii dołączą Indie. Navantia zawarła pod koniec 2014 porozumienie o współpracy z lokalną Larsen & Turbo Ltd. (Navantia z Larsen & Turbo, 2014-12-27). Obaj producenci mają przygotować wspólną ofertę handlową dla dowództwa Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra