Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słoweńcy gotowi do zakupu Boxerów

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 29 kwietnia 2022

Słoweński trybunał konstytucyjny orzekł, że możliwe jest kontynuowanie wysiłków w celu nawiązania współpracy z OCCAR w programie transporterów Boxer 8x8. Minister obrony Słowenii Matej Tonin po opublikowanej decyzji poinformował, że umowa na dostawę Boxerów w odmianie kbwp zostanie podpisana w ciągu miesiąca.

Słoweńskie Boxery mają występować w bardzo podobnej konfiguracji do litewskich kbwp Vilkas/ Zdjęcie: MO Litwy

Łączna wartość umowy wyniesie ponad 343 mln EUR z VAT (1,6 mld PLN). Zamówionych zostanie 45 pojazdów wraz z uzbrojeniem w konfiguracji zbliżonej do litewskich wozów Vilkas. Harmonogram dostaw przewiduje dostawę pierwszego Boxera w 2023, 9 pojazdów w 2024, 22 w 2025 i 13 w 2026 (Litwa pozyska dodatkowe Boxery, 2022-04-19).

Zamówione pojazdy pozwolą utworzyć w Slovenska vojska(wojskach lądowych Słowenii) średnią batalionową grupę bojową zgodnie z zobowiązaniami wobec NATO. Ma ona zwiększyć także bezpieczeństwo militarne Słowenii. Nie wyklucza się także zakupu dodatkowych pojazdów. Słoweńskie zamówienie obejmie też uzbrojenie, pakiet logistyczny i zarządzanie projektem. Cena pojazdów, według ministra Tonina, ma być porównywalna jak dla innych klientów.

Zgoda trybunału konstytucyjnego stanowi jeden z finalnych kroków programu zakupu przez Słowenię kbwp Boxer. Zaawansowane rozmowy w tym zakresie strona słoweńska i niemiecka prowadziły już w 2017, zaś w 2018 producent Boxera – niemieckie konsorcjum ARTEC – przedstawiło swoją ofertę, z której jednak nie skorzystano. Zakup się przeciągał aż do teraz (Słoweńska Biała Księga, 2020-01-28).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.