Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia rozwija XL-AUV

Przemysł zbrojeniowy, Bezzałogowce, Marynarka wojenna, 10 maja 2022

Anduril Industries i siły zbrojne Australii prowadzą negocjacje w sprawie współpracy w programie rozwoju dużych podwodnych pojazdów bezzałogowych Extra Large Autonomous Undersea Vehicles (XL-AUV) dla Royal Australian Navy (RAN).

3 prototypy XL-AUV mają zostać zbudowane w czasie 3 lat / Ilustracja: Anduril Industries

Negocjacje dotyczą finansowania programu w wysokości 100 mln USD (440 mln PLN), prac projektowych, rozwoju i produkcji bezzałogowców. Prace nad XL-AUV mają mieć napięty harmonogram. Australijczycy zakładają, że w ciągu 3 lat do RAN trafią 3 prototypowe bezzałogowce. Tak krótka realizacja ma być możliwa dzięki ocenie zdolności i szybkiemu prototypowaniu. Prace mają być prowadzone w Australii. Anduril na potrzeby programu zamierza zatrudnić na Antypodach kilkudziesięciu wysoko wykwalifikowanych pracowników.

XL-AUV mają stanowić stosunkowo niedrogie narzędzie do realizacji szerokiego zakresu zadań w środowisku morskim. Pojazdy mają być autonomiczne, mieć duży zasięg i być modułowe, co ułatwi ich konfigurację. Przeznaczone mają być zarówno do działań wojskowych, jak i niemilitarnych. Wśród realizowanych przez nie zadań mają się znaleźć działania wywiadowcze, inspekcja infrastruktury morskiej, rozpoznanie i wskazywanie celów (US Navy wybrała REMUS 300, 2022-04-05, Valkyrie zrzucił ALTIUS-600, 2021-04-06).

 

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.