Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hazard do zwalczania min

Marynarka wojenna, 17 kwietnia 2014

Royal Navy prowadzi próby morskie z użyciem bezzałogowych łodzi motorowych, służących do niszczenia wykrytych min morskich.

Opracowywane przez Royal Navy rozwiązanie będzie opierało się na użyciu bezzałogowych pojazdów podwodnych Remus 100 i 600 norweskiego Kongsberga oraz specjalnie do tego przystosowanych łodzi motorowych, kierowanych zdalnie przez operatora na okręcie / Zdjęcie: Royal Navy

Próby realizowane są przy użyciu łodzi motorowej Hazard, zdalnie sterowanej konstrukcji rozwijającej prędkość do 30 w i mieszczącej się w ładowni samolotu transportowego C-130 Hercules. Na jej pokładzie przenoszone są bezzałogowe pojazdy służące do wykrywania min morskich, Remus 100 i Remus 600, opracowane przez norweskiego Kongsberga. Przypomnijmy, że skandynawski producent dostarczy podobne rozwiązanie, w postaci bezzałogowych pojazdów podwodnych Hugin 1000 MR, dla przyszłych niszczycieli min typu Kormoran 2 (Hugin dla Kormorana, 2014-02-19).

Założeniem prób, realizowanych przez Maritime Autonomous System Trials Team (MASTT) z siedzibą w bazie Royal Navy w Portsmouth, jest ocena funkcjonalności autonomicznych bezzałogowych konstrukcji służących do wykrywania i niszczenia min morskich. Poza detekcją zagrożenia, wspomniane Remus 100 i 600 są w stanie przenosić ładunki wybuchowe, służące do niszczenia wykrytych min. Podobnemu celowi służą użytkowane przez Brytyjczyków w Iraku i Libii bezzałogowce Seafox.

W pierwszej kolejności, nowy system będzie przenoszony przez brytyjskie niszczyciele min typu Hunt (Próby morskie HMS Chiddingfold, 2013-07-19). Docelowo, jeżeli omawiane rozwiązanie potwierdzi swój potencjał operacyjny, Royal Navy będzie w stanie przystosować do przenoszenia systemu praktycznie każdą jednostkę nawodną odpowiedniego rozmiaru. Pozwoli to na zintensyfikowanie działań związanych z niszczeniem min morskich na obszarach przybrzeżnych, a jednocześnie na ochronę życia marynarzy, którzy nie będą bezpośrednio angażować się w tego typu działania.

Przypomnijmy, że podobne prace rozwojowe prowadzą marynarki wojenne innych państw, w tym US Navy. Opracowywane na jej potrzeby rozwiązanie w postaci bezzałogowca Knifefish (Zakończono ocenę Knifefisha, 2013-04-10), ma służyć w przyszłości do wykrywania i oznaczania min morskich rozmieszczonych na wodach przybrzeżnych. Z tego względu bezzałogowiec będzie przenoszony przez amerykańskie okręty klasy Littoral Combat Ship (Zlecenie na kolejne LCS, 2014-03-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.