Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Historyczne ćwiczenie Kakadu w Australii

Strategia i polityka, Ćwiczenia, Marynarka wojenna, 16 maja 2022

Według zapowiedzi Royal Australian Navy (RAN) tegoroczna ćwiczenia morskiego Exercise Kakadu 2022 będą największym w historii międzynarodowym ćwiczeniem morskim organizowanym przez RAN i jednym z największych w rejonie Indo-Pacyfiku. Poinformowano o tym w czasie konferencji Sea Power 2022 w Sydney. Nie podano jednak żadnych szczegółów dotyczących skali i planowanego terminu ćwiczenia.

Ostatnią edycją ćwiczenia morskiego Kakadu z powodu późniejszej pandemii były manewry Kakadu 2018 / Zdjęcie: RAN – st. bsm. James Whittle

Pierwsza edycja odbywającego się co 2 lata Kakadu miała miejsce w 1993. Wówczas w manewry zaangażowano 15 jednostek nawodnych i podwodnych oraz 2000 żołnierzy. Od początku celem ćwiczenia było prowadzenie dyplomacji, rozwój marynarki, a także rozwój interoperacyjności i współpracy na poziomie regionalnym. Na przestrzeni blisko 20 lat w australijskim ćwiczeniu wzięło udział wiele państw, w tym Singapur, Nowa Zelandia, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Papua Nowa Gwinea, Filipiny, Japonia, Republika Korei, Francja (Nowa Kaledonia), Indie, Pakistan, Brunei, Timor Wschodni, Tonga, Hongkong (Wielka Brytania), Kanada, Bangladesz, Kambodża, Wietnam, Fidżi, USA, ZEA, Wyspy Cooka, Sri Lanka, Chile, ChRL i Vanuatu.

W 2020 ćwiczenie się nie odbyło z powodu wybuchu pandemii. Tym samym ostatnią edycją było Kakadu 2018 realizowane od 30 sierpnia do 15 września. Wówczas wzięło w nim udział ponad 3000 żołnierzy z 27 państw, a także 23 okręty nawodne, okręt podwodny i 21 statków powietrznych. Zostało ono podzielone na 3 fazy – fazę portową, fazę integracji szkolenia i fazę gry wojennej (US Navy na ćwiczeniach Kakadu 2018, 2018-09-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.