Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

YPR-765 dostarczone Ukrainie

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Ćwiczenia, 16 maja 2022

14 maja 2022 pojawiły się pierwsze zdjęcia dostarczonych przez Holandię gąsienicowych transporterów opancerzonych YPR-765 w wojskach lądowych Ukrainy. Według Sztabu Generalnego pojazdy te są używane do szkoleń żołnierzy, w tym współpracy z czołgami podstawowymi T-72M1 i T-72M1R, które również pokazano na zdjęciach. Z użyciem transporterów ćwiczono taktykę walki w terenie zurbanizowanym, zwalczanie przeciwnika w budynkach, a także działania szturmowe.

W YPR-765 przewidziano miejsce dla 3 żołnierzy załogi i 7-8 żołnierzy desantu / Zdjęcie: Sztab Generalnych SZU.

Nie wiadomo kiedy holenderskie pojazdy opancerzone przekazano odbiorcy i ile z nich dostarczono. Można przypuszczać, że miało to miejsce po 19 kwietnia, kiedy premier Holandii Mark Rutte zapowiedział szerzej zakrojoną pomoc Ukrainie. Nie można jednak wykluczać, że sprzęt jest na Ukrainie od dawna, lecz dopiero teraz zdecydowano się pokazać go publicznie.

Holenderski rząd od dawna obiecywał Kijowowi ciężki sprzęt wojskowy. Do niedawna nie informował jednak o typach przekazywanego uzbrojenia. Zmieniło się to kilka dni temu, gdy poinformowano, że z zapasów wojsk lądowych przesłanych zostanie 5 armatohaubic samobieżnych PzH 2000NL (Zachodnia artyleria samobieżna dla Ukrainy, 2022-05-12).

Transportery opancerzone YPR-765 znalazły się w uzbrojeniu Koninklijke Landmacht (wojsk lądowych Holandii) w 1979. Wiele z nich zbudowano lokalnie na licencji w zakładach przedsiębiorstwa DAF Company, znanego producenta cieżarówek. W 2012 zdecydowano o ich wycofaniu pojazdów z linii i przeniesiono do magazynów. Oznacza to, że Holendrzy mogą mieć w rezerwie nawet 500 wozów.

YPR-765 stanowią rozwojową wersję popularnych transporterów M113A1, które w różnych wersjach są przekazywane żołnierzom walczącym z Rosjanami. Napędzane są dwusuwowym silnikiem Detroit Diesel Allison 6V-53T o mocy 260 KM i mogą poruszać się z maksymalną prędkością 61 km/h. Z pełnym zbiornikiem paliwa ich zasięg to ok. 490 km. Załogę transporterów stanowi 3 żołnierzy, zaś w przedziale desantowym można przewozić 7-8 żołnierzy desantu

Kadłub jest spawany z płyt pancernego stopu aluminium, z przodu i na burtach dodatkowo osłoniętego pancerzem z laminatu stalowego. YPR-765 mogą pokonywać przeszkody wodne pływaniem, a dodatkową wyporność zapewniają puste przestrzenie pancerza wypełnione pianką poliuretanową. Uzbrojone holenderskich wozów stanowiła wieża z armata automatyczną Oerlikon KBA kal. 25 mm i km FN MAG kal. 7,62-mm lub obrotnica z 12,7-mm wkm. Na zdjęciach z Ukrainy można dostrzec wyłącznie wozy z obrotnicą (Holandia wesprze Ukrainę, 2022-02-21).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.