Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy niemieckiego lasera

Przemysł zbrojeniowy, Nowe technologie, 20 maja 2022

Na poligonie testowym Unterlüß w Niemczech przeprowadzona została seria testów opracowanej lokalnie broni laserowej. Demonstrator lasera, zbudowany na zlecenie Bundeswehry, przeszedł próby zwalczania bsl w ramach badań Counter-Unmanned Aircraft System (C-UAS).

Testowany laser składał się 5 modułów 2-kW dających moc wyjściową 10 kW / Zdjęcie: Rheinmetall

W trakcie testów opracowany system śledził i zneutralizował wiele typów bsl. Rażone były z różnych odległości do maksymalnie 1 km. Według oficjalnego komunikatu wyniki prób były więcej niż satysfakcjonujące. Stanowisko testowe składało się z 20-stopowego kontenera z 3 przedziałami: lasera, operatora i infrastruktury. Sam efektor składał się z 5 modułów 2-kW lasera światłowodowego (moc wyjściowa lasera to 10 kW).

Laser jest nie tylko demonstratorem technologii, lecz także podstawą do dalszych prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez placówkę w Unterlüß. Projekt radaru jest otwarty i ma umożliwiać modułowe badanie poszczególnych podzespołów całego systemu w różnych konfiguracjach. Dotyczy to zarówno sensorów (np. radaru), układu zasilania lub modułu lasera dostarczanych przez różnych producentów. Celem obecnych prac jest opracowanie odpowiedniej konfiguracji mobilnego demonstratora lasera o mocy przekraczającej 10 kW. Broń ma zostać zintegrowana z transporterem Boxer do końca br (Prezentacja Skyranger 30 HEL, 2022-02-07, Niemiecki wysokoenergetyczny laser , 2021-01-29).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.