26 września 2022 na francuskim okręcie podwodnym o napędzie jądrowym Perle (S606) typu Rubis przebywającym w suchym doku w Tulonie doszło do pożaru. Ogień pojawił się ok. godz. 12:45 w dziobowej części okrętu, w pomieszczeniu do przechowywania żywności. Bezpośrednią przyczyną był zapłon materiałów izolacyjnych.
Akcja gaśnicza trwała kilkanaście godzin. Brali w niej udział strażacy z portu wojennego w Tulonie i marynarze oraz wezwani w trybie pilnym strażacy z Marsylii. Dowództwo Marine nationale poinformowało, że według wstępnej oceny pożar nie opóźni planowanego zakończenia prac i oddania okrętu do służby. Według harmonogramu stanie się to w połowie 2023.
To nie pierwszy pożar na tym okręcie. Poprzedni wybuchł w 12 czerwca 2020, gdy jednostka znajdowała się w suchym doku i przechodziła prace remontowe. Skutki pożaru były dotkliwe, ponieważ zniweczyły trwające od stycznia 2020 prace stoczniowców. Ogień objął niemal całą część dziobową okrętu.
Zagrożenie byłoby większe, gdyby na okręcie nadal znajdowały się reaktor jądrowy wraz z paliwem, uzbrojenie, akumulatory i paliwo dla silnika diesla. Początkowo okrętowi wieszczono złomowanie, ale ostatecznie podjęto decyzję o połączeniu z sekcją dziobową OP Saphir tego samego typu i to właśnie na tej części wybuchł niedawny pożar.
W służbie pozostaje wciąż pięć okrętów tego typu: Rubis, Casabianca, Émeraude, Améthyste i Perle. Są systematycznie zastępowane przez uderzeniowe okręty podwodne o napędzie jądroym typu Barracuda (SNA Perle cięższy i dłuższy po naprawie, 2021-04-10).