Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pożar na SNA Perle

Wypadki, Marynarka wojenna, 15 czerwca 2020

W piątek, 12 czerwca, o godz. 10:35 wybuchł pożar na francuskim atomowym okręcie podwodnym SNA Perle (S606), typu Rubis-Améthyste. Jednostka znajdowała się wówczas w suchym doku w strefie Missiessy w bazie morskiej w Tulonie. Pożar ugaszono o godzinie 1:50 w sobotę, 13 czerwca.

Nie wiadomo, jak duże są uszkodzenia SNA Perle, ale wstępne doniesienia sugerują, że naprawa może nie być wykonalna / Zdjęcie: MO Francji

Pożar został zlokalizowany w dole przedniej części kadłuba okrętu i rozprzestrzenił się na pomieszczenie operacyjne, przedział torpedowy, magazyn uzbrojenia i część pomieszczeń załogi. Pożar został ugaszony poprzez wypełnienie całej przedniej części kadłuba pianą.

W akcję gaśniczą ogniem zaangażowali się strażacy z bazy w Tulonie, zastępy Straży Pożarnej z Var i Marsylii oraz członkowie załóg innych okrętów podwodnych i kadeci z miejscowej szkoły morskiej – łącznie ponad 250 osób. Do działań wprowadzono też specjalistyczne roboty przeznaczone do akcji gaśniczych na statkach i okrętach.

W pożarze nikt nie odniósł obrażeń – jak podają francuskie media w chwili wybuchu pożaru na okręcie przebywało około 40 pracowników Naval Group, którzy natychmiast zostali ewakuowani. Okręt przebywa w Tulonie od 13 stycznia 2020. Paliwo nuklearne zostało usunięte z reaktora w ramach przeglądu technicznego. Na pokładzie jednostki nie znajdowały się też żadne pociski, torpedy i amunicja ani akumulatory. Nie wiadomo, jak duże są uszkodzenia okrętu, ale wstępne doniesienia sugerują, że naprawa może nie być wykonalna.

Perle to szósty i ostatni OP typu Rubis-Améthyste, który wszedł do służby w Marine Nationale (marynarki wojennej Francji) w 1993 i został zbudowany według nowego projektu. Obecnie przechodzi przegląd, którego celem jest przedłużenie trwałości użytkowej na kolejną dekadę (Koniec służby SNA Saphir, 2019-06-26).

Jednostki typu Rubis zostaną zastąpione przez nowe atomowe OP typu Barracuda. Pierwszy z nich – Suffren (Q284) – rozpoczął pod koniec kwietnia próby morskie (Próby morskie Suffrena, 2020-04-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.