Indyjskie MO poinformowało, że INS Arihant (SSBN 80) – pierwszy okręt podwodny o napędzie jądrowym zaprojektowany i zbudowany w Indiach – odpalił pocisk balistyczny (SLBM). Próbę przeprowadzono 14 października 2022. Resort obrony określił ją jako udaną, ponieważ pocisk trafił w wyznaczoną strefę na wodach Zatoki Bengalskiej z dużą precyzją. Nie podano jednak zbyt wielu szczegółów na temat testu.
Oficjalne informacje mówią, że załoga Arihanta zademonstrowała wysokie umiejętności, a sam test był kolejnym elementem sprawdzenia założeń programu rozwoju pocisków balistycznych odpalanych z okrętów podwodnych. Pocisk rakietowy miał potwierdzić swoje charakterystyki, w tym parametry operacyjne i techniczne. Niewiele jednak wiadomo na temat jego typu. Mógł to być K-15 Sagarika o zasięgu 750 km, który w służbie pojawił się w 2018. Przenosi on głowicę jądrową lub konwencjonalną o masie 1000 kg.
Jednak Indie rozwijają również trzy inne typy pocisków. Pierwszym z nich jest K-4 o zasięgu 3500 km, który po raz pierwszy odpalono z pokładu OP w styczniu 2020 (wg innych źródeł z zanurzalnego pontonu). Na początku 2020 przyspieszono zaś prace nad pociskiem K-5 o zasięgu 5–6 tys. km. Kolejnym rozwijanym pociskiem jest K-6 o zasięgu do 8 tys. km, który zaprojektowano, aby przenosił kilka głowic manewrujących (MIRV).
Głównym celem rozwoju indyjskich pocisków balistycznych jest to, aby z bezpiecznych wód Zatoki Bengalskiej można było ostrzeliwać cele całym terytorium Chińskiej Republiki Ludowej – głównego przeciwnika Indii. Jak na razie gotowość operacyjną uzyskał jedynie K-4, a więc Nowe Delhi nie osiągnęły pełnych zdolności odstraszania w tym zakresie.
Arihant to okręt o wyporności 6 tys. t zdolny do przenoszenia dość skromnego uzbrojenia, którym może być 5 pocisków K-4 lub K-5, albo 12 K-15. Drugim indyjskimokrętem uderzeniowymprzenoszącym taki arsenał będzie INS Arighat (Indie zwodowały OP S4, 2022-01-07).