Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie chcą więcej atomowych OP

Marynarka wojenna, 07 maja 2015

Dowództwo marynarki wojennej Indii zgłosiło władzom zapotrzebowanie na co najmniej 6 okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

Dowództwo marynarki wojennej Indii chce przekonać władze centralne do zakupu co najmniej 6 atomowych OP. Dodatkowe jednostki zostałyby najprawdopodobniej nabyte w ramach programu Arihant / Zdjęcie: IDB

Dowódca Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii), admirał Robin Kumar Dhovan, przyznał że kontrolowany przez niego rodzaj indyjskich sił zbrojnych wymaga znacznego doinwestowania. Utrzymanie zdolności do ochrony wód morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej nie będzie możliwe bez zakupu serii nowych okrętów, w tym ok. 20 podwodnych.

Dhovan zwrócił uwagę na potrzebę sprawnej realizacji programu zbrojeniowego Project 75 (P-75), tzn. budowy 6 konwencjonalnych OP typu Scorpène (INS Kalvari coraz bliżej, 2015-04-07, Wodowanie pierwszego indyjskiego Scorpene, 2015-03-24). Dowództwo BNS liczy też na terminową budowę oraz dostawę kolejnych 6 jednostek, które zostaną zakupione w ramach programu P-75I (P-75I nie dla MDL, 2015-03-23). Wojskowy przyznał, że podniesienie potencjału operacyjnego marynarki wojennej będzie jednak uzależnione przede wszystkim od zakupu serii atomowych OP.

Jedynym indyjskim okrętem podwodnym o napędzie atomowym jest leasingowany od Rosji INS Chakra (ex-Nerpa proj. 971U). BNS wprowadzi do służby w najbliższych latach 4 atomowe OP typu Arihant. Pierwsza z jednostek, INS Arihant (S73), rozpoczęła już próby morskie (Morskie próby INS Arihant, 2014-12-18). Dowódca BNS obawia się jednak, że liczba zamawianych jednostek może okazać się niewystarczająca, by sprostać nowym wyzwaniom, w tym rosnącej aktywności marynarki wojennej ChRL w regionie. Adm. Dhovan miał zaprezentować już władzom centralnym plan wprowadzenia do służby co najmniej 6 atomowych OP.

Adm. Dhovan liczy też, że kolejny z serii rodzimych lotniskowców, INS Vishal, otrzyma siłownię atomową. Takie rozwiązanie miałoby zwiększyć potencjał operacyjny floty, dając Indiom przewagę nad potencjalnymi rywalami. Przypomnijmy, że pierwsza z jednostek budowanych przez Cochin Shipyard Limited, INS Vikrant, będzie wyposażona w konwencjonalny układ pędny (Rosną koszty budowy INS Vikrant, 2014-12-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra