Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie zwodowały OP S4

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 07 stycznia 2022

Tygodnik Jane’s Defence jako pierwszy poinformował tym, że Indie w sekrecie zwodowały trzeci okręt podwodny typoszeregu Arihant. Dowodem na to są zdjęcia satelitarne pokazujące, że 23 listopada 2021 okręt, nazywany obecnie S4, opuścił suchy dok Centrum Budowy Okrętów w Visakhapatnam. Także dziennik  The Hindu, powołując się na nieoficjalne informacje od przedstawicieli marynarki, ministerstwa obrony i przemysłu obronnego, potwierdził ten fakt.

INS Arihant wprowadził Indie – jako pierwsze państwo spoza grona stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – do klubu krajów dysponujących pełnym potencjałem odstraszania w postaci nuklearnej triady / Zdjęcie: MO Indii

Nowe Delhi nie poinformowało opinii publicznej o wodowaniu S4, a po ujawnieniu zdarzenia nie potwierdziło tego faktu. Milczy też Bhāratīya Nau Senā (BNS, marynarka wojenna Indii).

Drugi okręt typoszeregu – INS Arighat – oczekuje na przyjęcie do służby po zakończeniu prób morskich – ma to nastąpić w sierpniu br. Czwarty okręt ma trafić do linii w 2025. BNS ma też możliwość skorzystania z opcji budowy dwóch kolejnych OP tego typoszeregu.

Uzbrojeniem okrętów typu Arihant są pociski K-4 lub K-15 Sagarika. Dwa z nich są zdolne do przenoszenia 4 K-4 o zasięgu 3500 km lub 12 K-15 o zasięgu 750-1500 km, zależnym od wariantu. S4 ma przenosić 8 K-4 i 24 K-15 i ma również większe gabaryty i wyporność niż dwie pierwsze jednostki. Wszystkie okręty będą mogły odpalać pociski z pionowych wyrzutni, pozostając w zanurzeniu.

Warto przypomnieć, że podobne tajemnice towarzyszyły wprowadzeniu do służby pierwszego z okrętów tego typu, INS Arihant. Służbę rozpoczął potajemnie w sierpniu 2016. Potem miał ulec wypadkowi spowodowanemu przez błąd człowieka, który nie domknął włazu do komory przedziału napędowego okrętu. Wlewająca się woda spowodowała zniszczenia. Naprawa w porcie Vishakhapatnam zakończyła się w styczniu 2018. Wówczas powątpiewano, czy indyjski OP w ogóle rozpoczął służbę. Pierwszy patrol bojowy INS Arihant odbył w listopadzie 2018 (INS Arihant w linii, 2016-10-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.