Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zielone światło dla bułgarskiego wsparcia Ukrainy

Strategia i polityka, Konflikty zbrojne, 04 listopada 2022

Narodno syberanie (bułgarski parlament) zalecił rządowi Bułgarii przedłożenie projektu decyzji dotyczącej wsparcia wojskowo i wojskowo-technicznego dla Ukrainy. Projekt ma zostać przedłożony w ciągu miesiąca, aby możliwe było podpisane umów na dostawy niezbędnego sprzętu wojskowego. Stanowi to istotną zmianę w bułgarskiej polityce. Dotychczas Sofia prowadziła ostrożną retorykę nie krytykując otwarcie działań Moskwy blokując też wsparcie militarne dla Ukrainy.

Znaczna część bułgarskich sił zbrojnych jest wyposażona w sprzęt radzieckiej produkcji, który stosunkowo łatwo mógłby zostać zaadaptowany przez SZ Ukrainy / Zdjęcie: MO Bułgarii

Bułgarzy do 10 listopada 2022 mają podjąć kroki w celu zadeklarowania gotowości do udziału w unijnej misji pomocy Ukrainie. W głosowaniu nad wzmocnieniem zdolności obronnych Bułgarii i wsparciem Ukrainy wzięło 225 z 240 deputowanych. 175 głosowało za, 49 przeciw a jeden wstrzymał się.

W ciągu miesiąca mają zostać przeprowadzone negocjacje z rządami sojuszników z NATO i partnerami z UE, których celem będzie nabycie, zapewnienie, lub rozmieszczenia na terytorium Bułgarii potencjału, który pozwoliłby uwolnić przestarzałe uzbrojenie radzieckiej proweniencji. Te zaś miałoby zostać wysłane na Ukrainę. Oprócz tego Bułgarzy zamierzają wydzielić środki mające na celu wsparcie Ukrainy w odbudowie gospodarki, infrastruktury i energetyki.

Sofia potępiła wojnę wywołaną przez Rosję i uznała konflikt za największe zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie. Uznano integralność terytorialną Ukrainy i podkreślono konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa Bułgarii poprzez modernizację i wzmocnienie sił zbrojnych, wspieranie rozwoju i innowacyjności przemysłu obronnego i zwiększenie potencjału naukowego w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Bułgaria wesprze również działania prawne Ukrainy przeciw Rosji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka związane z naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Z kolei w ONZ Bułgaria ma interweniować w sprawie Ukrainy przeciwko FR przed Międzynarodowym Trubunałem Sprawiedliwości ONZ w związku z popełnionymi przez rosyjskie siły zbrojne na terytorium Ukrainy zbrodniami wojennymi.

Siły zbrojne Bułgarii są od lat niedoinwestowane, przez co w większości używają przestarzałego uzbrojenia radzieckiej produkcji. Oznacza to, że bardzo liczne typy uzbrojenia teoretycznie mogłyby trafić na Ukrainę. Wśród nich można wymienić czołgi T-72, bwp BMP-1, transportery MTLB, armatohaubice samobieżne 2S1 Goździk, armatohaubice ciągnione D-20, wyrzutnie rakietowe BM-21, artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4 Szyłka, a także rakietowe 9K33 Osa, S-125M Newa-M i – najcenniejsze z nich – S-300PMU.

Ponadto Bułgarzy mają samoloty myśliwskie MiG-29 i szturmowe Su-25, które w najbliższych latach zostaną zastąpione przez F-16V, oraz śmigłowe uderzeniowe Mi-24 i transportowe Mi-17. Do tego należy doliczyć zapasy amunicji i części zamiennych do poradzieckich typów uzbrojenia, jakie mogłyby trafić na Ukrainę. Zakres bułgarskiej pomocy zależy jednak od możliwości zastąpienia go sprzętem zachodnim, lub rozmieszczeniem wojsk NATO, które wypełniłyby ubytek w zdolnościach bułgarskiego wojska (Środki na więcej bułgarskich F-16, 2022-09-22, Bułgaria i Czechy bez licencji na remonty śmigłowców Mila, 2022-08-16, Zmodernizowany bułgarski T-72, 2022-06-23, Ukraina chce dostaw S-300, 2022-03-14).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.