Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bułgaria jednak kupi F-16

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 31 lipca 2019

Bułgarski parlament odrzucił weto prezydenta Rumena Radewa z dn. 23 lipca w sprawie zakupu 8 wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Block 70/72 (6 jednomiejscowych i 2 dwumiejscowych) dla rodzimych Wojennowzdusznitych Sił (WWS, wojsk lotniczych).

F-16 mają zostać dostarczone Bułgarom w trzech transzach – dwa w połowie 2023, 4 pod koniec 2023 i dwa ostatnie w 1. kw. 2024 / Ilustracja: Lockheed Martin 

Głosowanie w tej sprawie w bułgarskim parlamencie odbyło się 26 lipca. Za odrzuceniem weta prezydenta było 138 deputowanych, a przeciwko – 73. Prezydent Radew podpisał 4 oddzielne umowy zakupu samolotów, uzbrojenia, pocisków AIM-9X Sidewinder II i terminali MIDS JTRS, 29 lipca. Oficjalne ogłoszenie opublikowano wczoraj, 30 lipca, w dzienniku urzędowym.

Co ciekawe, w/w umowy zostały podpisane przez Amerykanów w bazie US Air Force Wright-Patterson i w Waszyngtonie w dn. 3-14 czerwca, a następnie przez Bułgarów w Sofii – 11 lipca. Natomiast umowa w sprawie offsetu, pomiędzy bułgarskim Ministerstwem Gospodarki i Lockheed Martinem, została podpisana 11 lipca w Waszyngtonie i dzień później w Sofii. Bułgarski parlament zatwierdził ją 19 lipca Prezydent Bułgarii zawetował zakup F-16, 2019-07-23.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Morgan Ortagus pogratulowała bułgarskiemu premierowi Bojko Borisowowi i rządowi w Sofii zaangażowania w modernizację wojska poprzez pozyskanie samolotów o doskonałych zdolnościach, interoperacyjnych z  NATO.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów w Sofii, premier Bojko Borisow odrzucił zarzuty opozycji, dotyczące zakupu F-16 mówiąc: Nikt poza Bułgarią nie odważyłby się sądzić, że rząd bułgarski i administracja USA zostały poddane lobbingowi, transakcjom korupcyjnym lub tym podobnym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra