Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zełenski żąda ukarania Iranu

Strategia i polityka, Bezzałogowce, Konflikty zbrojne, 08 listopada 2022

W przemówieniu po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do ukarania Iranu za sprzedaż uzbrojenia do Rosji. Dodał, że wszyscy, którzy pomogli Rosji w inwazji na Ukrainę, ponoszą odpowiedzialność za skutki wojny.

Według ukraińskiego wywiadu na początku listopada miała trafić do Rosji kolejna partia ponad 200 irańskich bezzałogowców / Zdjęcie: MO Iranu

Irański współudział w rosyjskim terrorze musi zostać ukarany. Gdyby nie irańskie dostawy broni dla agresora, bylibyśmy teraz bliżej pokoju – oświadczył Zełenski. Nie bardzo wiadomo, co przywódca Ukrainy miał na myśli, ale wydaje się, że w grę wchodzą reperkusje ekonomiczne. Niedawno Unia Europejska przyjęła sankcje wobec producentów bsl i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, co stanowi krok w kierunku zaostrzenia polityki wobec Teheranu i chęć zastosowania proliferacji irańskich bezzałogowców i amunicji rakietowej poza Bliski Wschód. Od połowy września USA nałożyły sankcje na przedsiębiorstwa produkujące samoloty transportowe, linie lotnicze i twórców irańskich bsl.

Według ukraińskiego i zachodnich wywiadów Rosja używa irańskich bezzałogowców uderzeniowych do rażenia ukraińskiej infrastruktury wojskowej i cywilnej co najmniej od sierpnia. Rosja i Iran wielokrotnie zaprzeczały dostawom bezzałogowców znad Zatoki Perskiej. 5 listopada Iran po raz pierwszy przyznał się do zapatrzenia Moskwy w bsl, jednak według Teheranu miało do tego dojść jeszcze przed rozpoczęciem agresji zbrojnej.

Sekretarz prasowy Pentagonu gen. bryg. Pat Ryder podczas briefingu prasowego w ubiegłym tygodniu podawał, że dostawy irańskiej amunicji krążącej są niewątpliwe i należy przygotować się na kolejne jej transze. Natomiast ukraiński wywiad ostrzegł, że Iran na początku listopada wyśle do Rosji ponad 200 bsl, w tym amunicję krążącą Szahed-136 (noszących rosyjskie oznaczenie Gerań-2) i Arasz-2 oraz rozpoznawczo-bojowe Mohadżer-6 uzbrojone w kierowane telewizyjnie bomby szybujące Ghaem.

Wcześniej CNN podawała, że Moskwa może oczekiwać dostawy ponad 1000 sztuk uzbrojenia, ale Pentagon nie był w stanie potwierdzić informacji. Natomiast stacja Fox News poinformowała, że do tej pory do Rosji sprzedano ponad 3500 bsl. Do tych raportów należy jednak podchodzić bardzo ostrożnie. Co więcej, ukraińskie źródła wywiadowcze uzyskały informacje, że irańskie pociski balistyczne jeszcze nie dotarły do Rosji, ale umowy i porozumienia zostały podpisane. Na Krymie i Białorusi przebywają irańscy instruktorzy, którzy szkolą Rosjan z obsługi bsl (Austriackie silniki w Mohadżerach-6, 2022-10-27, Irańscy instruktorzy na Białorusi, 2022-10-25, Kolejne rakietowe zestawy OPL docierają na Ukrainę, 2022-10-13).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.