Denel Munition, będące południowoafrykańskim oddziałem niemieckiego koncernu, zostało wybrane przez Węgry na dostawcę technologii produkcji heksogenu (RDX, Research Department eXplosive). Budapeszt zamierza zbudować zakład produkcyjny RDX w mieście Várpalota na potrzeby przemysłu amunicyjnego.
Podpisana 15 grudnia 2022 umowa zakłada powstanie spółki joint venture, która będzie odpowiadać za budowę i zarządzanie zakładem. Udziały w niej będą miały: państwowa węgierska N7 Holding i Rheinmetall. Wartość zawartej umowy przekracza 100 mln EUR (ponad 470 mln PLN). Obejmuje ona wsparcie inżynierskie, technologiczne, know-how oraz niezbędną dokumentację, szkolenie personelu i wszystkie inne elementy niezbędne do uruchomienia pełnoskalowej produkcji.
Na obecnym etapie zakończona została faza planowania, a projekt ruszy w tym roku. Celem Węgier jest uruchomienie produkcji w nowym zakładzie do 2027. Wytwarzany tam heksogen posłuży do produkcji amunicji artyleryjskiej, czołgowej, moździerzowej i innego uzbrojenia. Po zbudowaniu i odbiorze zakładu przez węgierski skarb państwa, będzie on realizował produkcję głównie na potrzeby koncernu Rheinmetall.
Projekt budowy fabryki materiałów wybuchowych jest odpowiedzią na niedostateczną ich produkcję NATO. Niedostatek wiąże się z notowanym w ostatnich 10 miesiącach bardzo dużym zapotrzebowaniem na niemal wszystkie rodzaje amunicji w Europie i w NATO. Jednocześnie zakład w Várpalota pozwoli ograniczyć uzależnienie Europy od importu materiałów wybuchowych z zewnątrz (Węgry zamówiły niemiecką amunicję, 2022-03-30, Prva Iskra Namenska znowu działa, 2020-10-27, Nowa inwestycja Nitro-Chem, 2018-06-26).