Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

THeMIS testowany w Hiszpanii

Bezzałogowce, Wojska lądowe, 28 lutego 2023

Hiszpańskie wojska lądowe poinformowały o zakończonej serii testów bezzałogowego pojazdu lądowego THeMIS wyposażonego w optoelektroniczny system obserwacji Oteos (Observation and Tracking Electro-Optical System) i bsl na uwięzi. Za ocenę pojazdu bezzałogowego odpowiedzialni byli żołnierze 11. Pułku Kawalerii, którzy sprawdzali mobilność pojazdu w terenie, zdolność do współpracy z bezzałogowcem i ogólną techni współpracy między zintegrowanymi podzespołami.

THeMIS dostarczony przez estońską Milrem Robotics służy Hiszpanom do opracowania koncepcji użycia własnych bezzałogowców / Zdjęcie: Ejercito de Tierra

Ministerstwo Obrony otrzymało robota estońskiej proweniencji w sierpniu 2022 w ramach programu Escorpión, który ruszył na początku 2021 i nadzorowany jest przez Generalną Dyrekcję Uzbrojenia i Materiałów (DGAM, Dirección General de Armamento y Material). Jeszcze przed podpisaniem formalnego kontraktu THeMISa sprawdzali żołnierze Brigady de la Legión w połowie 2019. Wówczas był zintegrowany z hiszpańskim zsmu Guardian 2.0 uzbrojonym w wkm kal. 12,7 mm.

THeMIS jest również pierwszym bezzałogowym pojazdem naziemnym zakupionym przez hiszpański resort obrony. Kontrakt przyznano w listopadzie 2021 przedsiębiorstwu Paukner – przedstawicielowi estońskiej Milrem Robotics w Hiszpanii. Zakup kosztował hiszpańskiego podatnika 370 tys. EUR. Robot z Estonii stał się w zasadzie punktem wyjścia dla tego programu zakładającego budowę całej rodziny pojazdów zdalnie sterowanych – kołowych i gąsienicowych. Każdego z nich Hiszpanie przygotują do integracji z uzbrojeniem różnego typu, a także szerokim wachlarzem sensorów dobieranych zależnie od rodzaju misji.

Do tego służą testy THeMISa z systemem Oteos, przeznaczonym do obserwacji otoczenia na lądzie, morzu i w strefie przybrzeżnej. Dzięki temu systemowi bezzałogowiec może pracować w dzień i w nocy. Z Oteosem można zintegrować inne czujniki rozszerzające jego możliwości. Z kolei bsl na uwięzi z możliwością startu i lądowania z THeMISa umożliwia wykonywanie zdjęć w czasie rzeczywistym i polepsza świadomość sytuacyjną pojazdu.

Spółka Escribano zaprojektowała również podsystem zdalnego sterowania i koordynacji misji, który umożliwia zdalne kierowanie Oteosem i bsl. THeMIS służy zatem jako platforma do oceny różnych urządzeń i systemów. Hiszpanie jak na razie eksperymentują z różnymi rozwiązaniami, a zaczęli uczyć się od Estończyków. Hiszpańskie bezzałogowce mają wykonywać szereg zadań stawianych obecnie przed pojazdami załogowymi – od wsparcia ogniowego na polu walki po transport żołnierzy i uzbrojenia w strefę działań wojennych, czy ewakuację rannych (EDGE przejmuje Milrem Robotics, 2023-02-16, Pierwszy THeMIS dostarczony Hiszpanii, 2022-08-11).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.