Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mi-17 za 313 mln zł

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 lutego 2010

MON ogłosiło zakończenie rozmów w sprawie zakupu od Metalexport-S 5 śmigłowców Mi-17. Podpisanie kontraktu spodziewane jest na najbliższe tygodnie. Jego wartość ma wynieść 313 mln zł brutto.

</span>W odróżnieniu od wcześniej kupionych 7 Mi-17-1V nowa piątka ma być dostosowana do przenoszenia uzbrojenia na podwieszeniach zewnętrznych. Przy dostawie pierwszych 2 maszyn do Łodzi w lipcu-sierpniu śmigłowce po modernizacji i doposażeniu powinny być dostępne w 3-4 miesiące później, czyli w październiku/listopadzie 2010. Te dwie pierwsze maszyny są niezbędne dla rotacji obecnie używanych w Ghazni Mi-17-1V. Dostawy realizowane przez Metalexport-S powinny zakończyć się do września 2010 / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Śmigłowce - 4 Mi-17-1V i 1 Mi-172 - pochodzą z Rosji. Zostały wyprodukowane w latach 1992-1995 (Mi-172) i spędziły dotychczas w powietrzu zaledwie po ok. 400-500 godzin. Są napędzane silnikami TW3-117WM serii 2 (4 takie silniki będą także dostarczone w ramach zakupu).

W ramach odrębnej, już wynegocjowanej umowy z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 w Łodzi, śmigłowce zostaną doposażone zgodnie z tzw. wariantem afgańskim, za co MON zapłaci ok. 40 mln brutto. Minister Bogdan Klich deklarował 1 lutego brak zgody na akceptowanie drastycznie drogich ofert i apelował o radykalne obniżenie ceny oferty (Przetarg na śmigłowce dla MON rozstrzygnięty). Zakończone 9 lutego 2010 negocjacje doprowadziły do zredukowania ostatecznej wartości kontraktu o 10,5%.

Warunki przetargu, zakres dostaw, ryzyko finansowe itp. sprawiły, iż pierwotna wartość oferty Metalexport-S wyniosła 349,7 mln zł brutto. Pierwotnie w budżecie MON na całe postępowanie zarezerwowano 570 mln zł. Być może zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na zakupy w przedsiębiorstwach polskiego potencjału obronnego.

Zgodnie z wymaganiami przetargu, śmigłowce przed dostawą do SZ RP muszą być wyremontowane, muszą mieć przedłużony resurs do 20 lat (nowe śmigłowce tego typu mają fabryczny resurs 25 lat; prace przeprowadzi zakład w Ułan-Ude) i mają w WZL-1 być poddane modernizacji w celu doprowadzenia ich do standardu obecnie eksploatowanych w Afganistanie śmigłowców Mi-17-1V.

Do składania ofert zaproszono także MAW Telecom (proponujący nowe Mi-171Sz z Ułan Ude z terminem dostawy przewidzianym dopiero na marzec 2011) oraz Bumar. MAW Telecom i Bumar zrezygnowały ze składania oferty (według nieoficjalnych informacji oferta Bumaru została odrzucona).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.