Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brazylijskie opóźnienie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 08 kwietnia 2010

Ogłoszenie zwycięzcy w przetargu na samoloty wielozadaniowe dla Brazylii ciągle się opóźnia. Wiele wskazuje na to, że nie zostanie również dotrzymany nowy, majowy termin.

</span>Skomplikowanie sytuacji wokół przetargu, teoretycznie zwiększa szanse szwedzkiego Gripena. Proces zaczyna jednak niebezpiecznie dryfować w czasie - już za kilka miesięcy w Brazylii odbędą się wybory prezydenckie / Zdjecie: Saab

Jeszcze niedawno przedstawiciele władz Brazylii zapowiadali ogłoszenie zwycięzcy w przetargu na 36 samolotów wielozadaniowych zaraz po Świętach Wielkanocnych. Ostatnie informacje świadczą jednak o tym, że nie nastąpi to wcześniej, niż w połowie maja. Albo o wiele później...

Minister obrony, Nelson Jobim przygotowuje obecnie sprawozdanie o przetargu dla prezydenta Luiza Inacio Lula da Silvy. Według ujawnionych prasie informacji, szef resortu obrony zaproponuje w nim zmianę metod prowadzenia przetargu, co umożliwi zawierania umów szczegółowych zamiast podpisania jednego, dużego porozumienia. Chce również, by zakup samolotu wielozadaniowego zobowiązał sprzedającego do współudziału w rozwoju transportowego Embraera KC-390.

Dał również do zrozumienia, że prezydent nie jest odpowiednim organem do podejmowania decyzji w tej sprawie. Może nim być natomiast minister obrony lub jeden z zakładów przemysłu lotniczego (prawdopodobnie Embraer).

Co więcej, prokuratura rozpoczęła wstępne prace, po otrzymaniu doniesienia od osób prywatnych o możliwości popełnienia przestępstwa, w związku z oficjalnymi zapowiedziami prezydenta o wyborze francuskiego Rafale - najdroższej maszyny, oferowanej Brazylii (zobacz np. Rafale wybrany przez Brazylię!). Nie jest przesądzone, czy doprowadzi to do rozpoczęcia śledztwa, wprowadza jednak stan istotnego zagrożenia dla toczącego się właśnie postępowania przetargowego.

Wszystkie te wydarzenia zmniejszają nieco szanse preferowanego przez prezydenta Silvę francuskiego Rafale. Z drugiej jednak strony, zagrażają samemu programowi. Obecny rok jest ostatnim w drugiej kadencji obecnej głowy państwa brazylijskiego. Jeżeli w ciągu najbliższych miesięcy nie zostanie podjęta kierunkowa decyzja, wybory zwycięzcy będą mogły dokonać dopiero nowe władze.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.