Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Anzac nie dla Filipin

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 05 czerwca 2024

Australijski portal Defence Connect podaje, że Australia nie planuje odsprzedania wycofanej 18 maja fregaty HMAS Anzac (FFH 150). Pojawiające się w przestrzeni medialnej informacje na temat potencjalnego transferu do Filipin zdementował rzecznik ministerstwa obrony Australii. Canberra prawdopodobnie nie otrzymała nawet oficjalnego pisma dotyczącego zainteresowania Manili.

Wycofana HMAS Anzac ma służyć australijskiej marynarce wojennej jako źródło części zamiennych dla pozostałych fregat tego typu / Zdjęcie: Royal Australian Navy

Według rzecznika australijskiego resortu obrony okręt nie nadaje się na sprzedaż. Jego podzespoły zostaną wykorzystane do wsparcia sprawności pozostałych 7 fregat typu Anzac (Wycofanie HMAS Anzac, 2024-05-20).

Doniesienia na temat pozyskania przez Manilę australijskiej fregaty wycofanej po 28 latach służby pojawiały się na filipińskich blogach dotyczących wojskowości jeszcze na miesiące przed wycofaniem okrętu. Doniesienia te były uwiarygadniane informacjami mającymi pochodzić od źródeł dyplomatycznych. Potwierdzać to miała także wizyta na początku tego roku na jednej z fregat typu Anzac szefa sztabu i innych wojskowych filipińskich sił zbrojnych.

HMAS Anzac miała według tych doniesień uzupełnić eksploatowane przez Filipiny 2 fregaty typu Jose Rizal i 2 zamówione również w Republice Korei korwety projektu HDC-3100. Spekulacje w tym obszarze wynikały z coraz większego zagrożenia dostrzeganego przez Filipiny ze strony ChRL (Filipiny zamówiły korwety, 2022-01-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.