Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ponowne wodowanie HMAS Toowoomba

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 24 kwietnia 2022

Australijska fregata HMAS Toowoomba (156) typu Anzac, nazywana przez Australijczyków Purple Pony, została ponownie zwodowana po 18-miesięcznym remoncie połączonym z modernizacją. Jest to piąta fregata tego typu przechodząca modernizację w ramach programu Anzac Midlife Capability Assurance Program (AMCAP).

Najbardziej widocznym elementem wyróżniającym zmodernizowane fregaty typu Azac jest podwyższony maszt z dodatkowym pierścieniem anten radaru CEAFAR-2L / Zdjęcie: Departament Obrony Australii

Modernizacja HMAS Toowoomba w połowie cyklu życia pozwoli podnieść możliwości bojowe okrętu, jak również wydłużyć jego eksploatację. Prace przeprowadzono w suchym doku w Henderson. W najbliższym czasie okręt wraz z załogą ma zostać poddany serii prób, które zakończą się przed końcem br. i umożliwią przywrócenie jednostki do służby operacyjnej.

W ramach modernizacji fregaty są wyposażane m.in. w nowe systemy łączności i powiększony maszt z dodatkowym pierścieniem anten ścianowych radaru CEAFAR-2L, zastępującymi obrotowy radar AN/SPS-49 do monitorowania przestrzeni powietrznej. Ponadto modernizowany jest system wentylacyjny i układ napędowy. Za prace odpowiada konsorcjum Warship Asset Management Agreement (WAMA). Zmodernizowane fregaty typu Anzac będą mogły zostać utrzymane w służbie do czasu zastąpienia ich przez fregaty typu Hunter (Australia zainwestuje w uzbrojenie, 2022-04-07, Ponowne wodowanie HMAS Arunta, 2018-12-05).

 

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.