Indyjska DRDO przeprowadziła w ubiegłym tygodniu test w ramach drugiej fazy rozwijania krajowego systemu zwalczania pocisków balistycznych Ballistic Missile Defence System. Próba miała zakończyć się sukcesem a wystrzelony przeciwpocisk spełnił przyjęte założenia.
Celem systemu BMDS była rakieta wystrzelona z ośrodka LC-IV Dhamra. Symulowała on pocisk balistyczny przeciwnika. Najpierw została ona wykryta przez sensory systemu antybalistycznego, w tym radary rozmieszczone na lądzie i na morzu. Następnie w jej kierunku wystrzelono przeciwpocisk. Nie podano, czy doszło do przechwycenia celu.
Jak podaje DRDO, strzelanie udowodniło sieciocentryczność systemu, łącząc sensory dalekiego zasięgu, sprawny system łączności o niewielkiej latencji, centrum kierowania misją i zaawansowane efektory. Cały test był monitorowany przez szereg zewnętrznych sensorów, wliczając w to systemy optoelektroniczne, radarowe i telemetryczne rozmieszczone na lądzie i na morzu.
Poprzez niedawny test Indie zademonstrować miały zdolność do obrony przed pociskami balistycznymi o zasięgu 5000 km (IRBM, pociski balistyczne pośredniego zasięgu). Jego podstawą są dwustopniowe przeciwpociski na paliwo stałe bazowania lądowego(Udany test AAD, 2016-05-17) .