Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieudana próba AAD

Wojska lądowe, 08 kwietnia 2015

DRDO przeprowadziła kolejną próbę ogniową antyrakiety AAD (Advanced Air Defence). Test zakończył się niepowodzeniem.

Poniedziałkowa próba ogniowa zmodyfikowanej antyrakiety AAD (Advanced Air Defence) zakończyła się niepowodzeniem. Pocisk spadł do Zatoki Bengalskiej kilka sekund po starcie z kompleksu startowego nr 4 na terenie poligonu rakietowego na Wyspie Wheeler, u wybrzeży stanu Orrisa / Zdjęcie: DRDO

Próbę ogniową AAD przeprowadzono w poniedziałek z terenu poligonu rakietowego na wyspie Wheeler, u wybrzeży stanu Orrisa. Pocisk odpalono o 11:45 czasu miejscowego z kompleksu startowego nr 4. Kilka sekund po starcie AAD zajęła się ogniem, po czym straciła ciąg i spadła do Zatoki Bengalskiej.

Przyczyny utraty antyrakiety nie są oficjalnie znane. Ich badaniem w dalszym ciągu zajmują się specjaliści z rządowej agencji ds. rozwoju technologii wojskowych (DRDO), którzy nadzorowali przedsięwzięcie. Według informacji podawanych przez lokalne media, które powołują się z kolei na przedstawicieli wspomnianej DRDO, za najbardziej prawdopodobną przyczynę zdarzenia uznaje się awarię jednego z elementów układu napędowego antyrakiety.

Głównym celem poniedziałkowej próby AAD była ocena potencjału operacyjnego zmodyfikowanej antyrakiety. Testowany pocisk przenosił głowicę kinetyczną o zwiększonej masie. Konstruktorzy DRDO zmienili też konfigurację powierzchni sterowych pocisku.

DRDO przeprowadziła dotąd 10 testów AAD, z których osiem zakończyło się powodzeniem (Kolejny test ADD, 2012-11-23, Test indyjskiej antyrakiety, 2011-03-07, Nieudana próba indyjskiej antyrakiety, 2010-03-15). Rozwój ADD jest elementem budowy indyjskiego systemu antybalistycznego, tworzonego od połowy lat 1980. ubiegłego stulecia. Za jego opracowanie odpowiedzialna jest DRDO. Przy rozwoju programu Hindusi korzystali m.in. ze wsparcia technologicznego Izraela. Państwo to dostarczyło swego czasu Indiom m.in. stacje radiolokacyjne Green Pine.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.