Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holandia pozyska okręty wsparcia

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 26 września 2024

Koninklijke Marine (holenderska marynarka wojenna) zamierza pozyskać dwa wielozadaniowe okręty wsparcia, które będą nosicielami uzbrojenia i innego wyposażenia przenoszonego w kontenerach. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii i już istniejących systemów jednostki mają się wyróżniać małą załogą potrzebną do ich obsługi. Za ich budowę odpowiadać ma lokalna grupa stoczniowa Damen.

Na pokładach okrętów wsparcia może być przenoszona różnego rodzaju amunicja, podwodne bezzałogowce i systemy walki elektronicznej  / Ilustracja: MO Holandii

Jak zauważają Holendrzy, marynarka wojenna potrzebuje większej ilości amunicji przeciwlotniczej dalekiego zasięgu, by skuteczniej odpowiadać na masowe i jednoczesne ataki pocisków przeciwokrętowych i bezzałogowców. Z założenia, mają wspierać większe okręty, takie jak fregaty obrony powietrznej typu De Zeven Provinciën. Większa liczba dostępnego uzbrojenia i innych systemów ma się przełożyć na lepsze zdolności do obrony.

Okręty wsparcia mają poruszać się w pobliżu innych okrętów. Działając wraz z fregatami OPL mogą wystrzeliwać pociski woda-powietrze, które będą kontrolowane z pokładu fregaty. Podczas działań desantowych jednostki wsparcia mogą wspierać Korps Mariniers (Korpus Piechoty Morskiej) przenosząc uzbrojenie powierzchnia-powierzchnia dalekiego zasięgu. Może być ono stosowane do rażenia celów lądowych, w tym obrony powietrznej przeciwnika.

Innym zastosowaniem okrętów wsparcia może być walka elektroniczna. Wyposażenie do jej prowadzenia ma również być przenoszone przez te jednostki. Na ich pokładach mogą znaleźć się również podwodne bezzałogowce i sensory. Taki sprzęt ma pozwolić na lepszą ochronę infrastruktury krytycznej w związku z rosnącym na Morzu Północnym zagrożeniem w domenie podwodnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Zlecenie budowy okrętów grupie Damen powinno przynieść korzyści przemysłowe i rozbudowy autonomii strategicznej Europy. Wartość projektu jest szacowana na między 250 mln EUR (1,06 mld PLN) a 1 mld EUR (4,3 mld PLN). Zdolności zapewniane przez te okręty mają być gotowe począwszy od 2026 a w 2027 obie jednostki mają być już w pełni dostępne (Vlissingen zwodowany, 2023-10-20, Fregaty dla Holandii i Belgii zatwierdzone, 2023-04-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.