Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holenderskie fregaty dla Chile i Grecji?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 stycznia 2019

Chile i Grecja wyrażają zainteresowanie kupnem holenderskich fregat rakietowych typu Karel Doorman.

Na zdjęciu HNLMS Van Amstel (F831), jedna z dwóch ostatnich fregat rakietowych typu Karel Doorman w marynarce wojennej Holandii / Zdjęcie: MO Holandii

Holenderski portal Marineschepen.nl poinformował, że władze Chile i Grecji wyraziły zainteresowanie odkupieniem od Koninklijke Marine (królewskiej marynarki wojennej Holandii) fregat rakietowych typu Karel Doorman. Floty obu państw mogłyby zastąpić nimi w linii kilka starszych i mniej przystosowanych do wymogów współczesnego pola walki jednostek.

Holenderska flota dysponuje dwiema fregatami rakietowymi typu Karel Doorman, HNLMS Van Amstel (F831) i HNLMS Van Speijk (F828), które przyjmowano do służby w l. 1993-1995. W przeszłości ten typoszereg okrętów tworzyło osiem fregat, które w czasem zostały wycofane ze służby i odsprzedane w parach Belgii, Chile i Portugalii (Leopold I na ćwiczeniach, 2016-06-28).

Ostatnie dwie fregaty rakietowe służące pod holenderską banderą powinny zostać wycofane z linii w nadchodzących latach. Ich miejsce zająć mają dwie nowoczesne jednostki tej klasy, które zostaną zbudowane w ramach realizowanego wspólnie z Belgią programu zakupowego (Więcej o holendersko-belgijskich okrętach, 2018-06-12). Za ich konstrukcję odpowiadać mają Damen Schelde Naval Shipbuilding i Thales Netherlands.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.