Dzisiaj, 2 grudnia 2024, podczas briefingu prasowego sekretarz stanu w MON Paweł Bejda i szef Agencji Uzbrojeni MON gen. bryg. Artur Kuptel poinformowali o znalezieniu finansowania dla kolejnych umów na uzbrojenie pozyskiwane z Republiki Korei. Mowa o drugiej umowie wykonawczej na armatohaubice samobieżne K9 i drugim zamówieniu na systemy rakietowe Homar-K.
Warto przypomnieć, że w grudniu ub. r. poprzednie kierownictwo MON podpisało z Hanwhą umowę w sprawie dostaw drugiej partii 152 armatohaubic K9 – 6 w wersji A1 i 146 w wersji PLN. Kontrakt opiewał na 2,6 mld USD. Z kolei w kwietniu br. obecne kierownictwo MON zamówiło drugą partię liczącą 72 systemy rakietowe Homar-K, oparte o południowokoreańskie K239 Chunmoo. Wartość umowy wyniosła 1,6 mld USD.
Realizacja obu kontraktów była jednak wstrzymana ponieważ nie zabezpieczono finansowania transakcji. Umowy miały charakter warunkowy, zależny od dostępności finansów. Te właśnie udało się znaleźć co oznacza, że możliwe będzie przystąpienie do realizacji (Dostawa uzbrojenia z Korei, 2024-11-13).
Jak podał wiceminister Bejda: Chcę Państwu też zakomunikować bardzo dobrą wiadomość. 27 listopada Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł umowę kredytową o wartości 4 miliardów euro, dzięki czemu zostanie sfinalizowana między innymi umowa wykonawcza nr 2 na samobieżne haubice K9 i wyrzutnie Homar-K.
Podczas briefingu podsumowano też dotychczasowe kontrakty i dostawy. Do kraju dotarło chociażby 120 zamówionych wcześniej armatohaubic K9. Trwają rozmowy w sprawie zakupu dla nich polskich wozów towarzyszących. W naszym kraju znalazło się też 66 modułów wyrzutni Homar-K, z czego 35 już zintegrowanych z podwoziami Jelcza. Dostawy Homarów wyprzedzają harmonogram a ostatnia transza, która trafiła do Polski była pierwotnie zaplanowana na przyszły rok. MON przygotowuje też umowę na dostawy amunicji rakietowej do tych zestawów CGR-080 kal. 239 mm. Amunicja ma być produkowana na terenie Polski.
Wiceminister MON podał też, że w sierpniu br. Polska zamówiła dokładnie 445 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 AMRAAM, które uzupełnią zamówione niedawno 232 AIM-9X Sidewinder Block II (Sidewindery zamówione, 2024-11-30).
Odnosząc się do przeciągającego się podpisania umowy na bwp Borsuk wiceminister Bejda podał, że trwa oczekiwanie na podpisanie umowy. Nie uzasadniono jednak powodu dalszego opóźniania zakupu. Niedawno miały zakończyć się badania kwalifikacyjnego tego pojazdu a HSW deklaruje gotowość do dostawy pierwszych wozów (Brazylia zainteresowana polskim uzbrojeniem, 2024-11-14).