Dzisiaj, 27 marca 2025, miało miejsce podpisanie pierwszej umowy wykonawcze na seryjną produkcję nowych bojowych pływających wozów piechoty Borsuk. Agencja Uzbrojenia MON podpisała umowę o wartości ok. 6,57 mld PLN brutto z konsorcjum przemysłowym składającym się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Huty Stalowa Wola.
Kontrakt zakłada dostawę 111 bwp Borsuk w latach 2025-2029. Pojazdy będą dostarczane wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym, a umowa uwzględnia również opracowanie Dokumentacji Technicznej do Produkcji Seryjnej, opracowanie Programu Komisyjnych Badań Zdawczo-Odbiorczych i przeprowadzenie tych badań.
Wozy dołączą do 5 prototypowych / przedseryjnych Borsuków już wyprodukowanych i dostarczonych SZ RP. Łącznie pojazdy pozwolą więc wyekwipować pierwsze 2 bataliony zmechanizowane po 58 bwp.
Co nietypowe, to przełomowe dla polskiej armii i przemysłu wydarzenie zorganizowano w bardzo skromnej formule w Warszawie, w siedzibie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej a nie w siedzibie producenta Borsuków – Hucie Stalowa Wola.
Dla Wojska Polskiego jest to jeden z krytycznie ważnych programów modernizacyjnych. Borsuki są pierwszymi od 1989 zamówionymi w większej liczbie dla polskiej armii nowo wyprodukowanymi, gąsienicowymi bwp. Ostatnim zakupem sprzętu tego typu były wyprodukowane w Czechosłowacji BWP-2. W Wojskach Lądowych nowe bwp zastąpią całkowicie przestarzałe BWP-1.
Umowa ma być pierwszym z wielu kontraktów zawieranych na podstawie umowy ramowej z 28 lutego 2023. Umowa ramowa zakłada pozyskanie ponad 1000 bwp i prawie 400 pojazdów wsparcia w kilku odmianach. Ówczesne kierownictwo MON nie złożyło jednak żadnego wiążącego zamówienia na Borsuki. Również po zmianie kierownictwa resortu obrony podpisanie umowy było opóźniane. Początkowo powodem miały być problemy techniczne z przekładniami bocznymi, następnie wymiana przekładni głównej na nowszy model. Obie zmiany wymuszały przeprowadzenie dodatkowych prób Borsuków.
Ostatnią przeszkodą w podpisaniu umowy była zdaniem MON cena polskich bwp. To z jej powodu i przeciągających się negocjacji umowa na Borsuki została opóźniona o kilka miesięcy, choć zapowiadano ją już na koniec 2024.
Borsuk został opracowany siłami polskiego przemysłu obronnego a jego rozwój został formalnie zapoczątkowany w 2014. Pojazd ma masę ok. 28 tys. kg, ma 3-osobową załogę i przewozi 6 żołnierzy desantu. Napędzany jest przez powerpack z silnikiem wysokoprężnym o mocy 720 KM. Pojazd może rozwijać prędkość 65 km/h na drodze i 8 km/h w wodzie. Jego uzbrojenie stanowi bezzałogowy system wieżowy ZSSW-30 z 30-mm armatą Mk44S Bushmaster II, karabinem maszynowym UKM-2000 i podwójną wyrzutnią ppk Spike LR (Artyleryjskie umowy HSW, 2024-12-24).