Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Protectory dla chorwackich Patrii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 21 lipca 2010

Norweski Kongsberg poinformował o podpisaniu umowy na dostawy zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia typu Protector dla chorwackich transporterów AMV 8x8.

Rodzina zsmu Protector przeznaczona jest dla całej gamy uzbrojenia, od karabinów kalibru 7,62 mm, przez granatniki automatyczne kalibru 40 mm po wkm-y. System został wybrany przez kilkanaście armii świata, w tym amerykańską / Zdjęcie: Kongsberg

Kontrakt podpisali przedstawiciele Kongsberga i chorwackiej Đuro Đaković Specijalna Vozila (DDSV), która montuje zamówione przez Zagrzeb transportery Patria AMV 8x8. Do tej pory Chorwaci zamówili 126 wozów bazowych (zobacz: Dodatkowy AMW dla Chorwacji), ale bez uzbrojenia.

Początkowo preferowano systemy z Izraela, jednak po fiasku zimowych prób systemów Elbitu w sąsiedniej Słowenii, zwrócono uwagę na sprawdzone, norweskie Protectory M151. Ostatecznie produkty Kongsberga otrzymają transportery obu krajów (zobacz: Słowenia kupuje Protectora).

Szczegóły umowy z Chorwatami nie są na razie znane. Wiadomo jedynie, że wartość porozumienia to 115 mln NOK, czyli ok. 18 mln USD. Biorąc pod uwagę dotychczasowe kontrakty z USA, gdzie wartość jednostkowa norweskiego zsmu wynosi ok. 200 tys. USD, można szacować, że DDSV zakupi 60-90 egz. zestawów, co odpowiadałoby pierwotnemu zapotrzebowaniu na pojazdy uzbrojone w broń maszynową.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.