Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykańskie wozy bojowe w Rosji

Strategia i polityka, 25 listopada 2010

Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow ujawnił, że Moskwa zgodziła się na transport przez własne terytorium amerykańskich samochodów patrolowych.

</span>Załadunek samochodu klasy MRAP na pokład C-17 / Zdjęcie: USAF

Rozmowy, poświęcone kwestii transportu zachodniego wyposażenia wojskowego przez terytorium Rosji, odbyły się w ubiegłym tygodniu. Wcześniejsze ustalenia pozwalały USA i innym krajom NATO na transportowanie koleją wyposażenia wojskowego, z wyłączeniem broni, oraz do 12 lotów samolotów transportowych dziennie, przy czym ta druga opcja wykorzystywana jest tylko częściowo (zobacz: 20 tys. Amerykanów nad Rosją).

W czasie dzisiejszej rozmowy ze swoim afgańskim odpowiednikiem, Zalmajem Rasulem, minister Ławrow ujawnił, że umowa z 2009 została wzbogacona o punkt, pozwalający na tranzyt przez Rosję amerykańskich, opancerzonych samochodów patrolowych. Mimo, że szef rosyjskiej dyplomacji nie podał szczegółów, prawdopodobnie chodzi o transport koleją, wielokrotnie tańszy od lotniczego.

Wystarczy przypomnieć, że koszt przewozu z USA na Bliski Wschód jednego wozu klasy MRAP, o masie 16-32 t, na pokładzie wielkich transportowców C-17 i C-5, kosztował dwa lata temu 750 tys. USD. Alternatywny transport morski to dodatkowy wydatek jedynie 13 tys. USD.

W przypadku ruchu kolejowego, cena ta może być nieco wyższa, jednak pozwala na ominiecie coraz bardziej niebezpiecznej drogi przez Pakistan (zobacz: Ataki na konwoje) i znaczne skrócenie czasu dostaw, szczególnie w północne rejony Afganistanu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.