Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pandury dla Kuwejtu?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 11 lutego 2011

Według Defence News Steyr Daimler Puch, austriacka spółka General Dynamics Land Systems Europe, prowadzi z Kuwejtem rozmowy na temat sprzedaży transporterów Pandur II.

Wariant Pandura II 6x6 nie znalazł do tej pory nabywców. Wóz ten jest jednak oferowany potencjalnym klientom / Zdjęcie: GDLSE

Informacje o prowadzeniu rozmów na temat potencjalnego zakupu od kilkudziesięciu-paruset wozów są nieoficjalne i pochodzą z kręgów przemysłowych. Jasnym jest również, że negocjacje nie muszą prowadzić do jakichkolwiek decyzji.

Faktem jest jednak, że austriacki producent ma istotne doświadczenia z tego kraju i w dostawach dla gwardii narodowej Kuwejtu. W 1996 formacja ta wybrała Steyer Daimler Pucha i amerykańską AV Technology jako dostawców transporterów Pandur 6x6. W pokonanym polu pozostał transporter Piranha szwajcarskiego MOWAG-a.

Za 170 mln USD oba przedsiębiorstwa (przy czym w AV Technology ulokowano linię montażową), dostarczyły 70 wozów w 6 wersjach, w tym podstawowej - z wieżą z 25-mm armatą i 4 żołnierzami desantu - wsparcia, z działem kalibru 90 mm, ambulansu, wozu zabezpieczenia technicznego, wozu dowodzenia i samobieżnego moździerza kalibru 81 mm. Pojazdy otrzymały kadłub przedłużony o 50 cm.

Wszystkie Pandury są obecnie wykorzystywane operacyjnie. Jest to istotny fakt, przemawiający za ewentualnym wyborem austriackiej oferty. Według ujawnionych informacji, w grę wchodzą jednak obie podstawowe wersje Pandurów II, zarówno 6x6, jak i 8x8.

Do tej pory wozy tego typu zostały wybrane przez siły zbrojne Austrii, Czech i Portugalii. Wiedeń nie sfinalizował jednak zakupu 128 pojazdów z powodów finansowych. Praga natomiast zamówiła 107, a Lizbona - aż 260 transporterów tego typu (zobacz: Zakup czeskich Pandurów, Pierwsze Pandury II 8x8 dla Portugalii).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.