Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

BAE Systems jeszcze na plusie

Przemysł zbrojeniowy, 17 lutego 2011

Względnym wzrostem obrotów i sporym zyskiem zakończył się ubiegły rok dla BAE Systems. Koncern przewiduje jednak zmniejszenie sprzedaży i konieczność dalszych redukcji etatów w 2011.

Największe straty wiążą się ze zmniejszeniem sprzedaży w branży pancernej, również za sprawą przegranego przetargu na czołgi rozpoznawcze dla brytyjskich wojsk lądowych. Koncern liczy, że uda się zainteresować potencjalnych klientów nowym pojazdem rodziny CV90, transporterem Armadillo, prezentowanym m.in. na ostatnich MSPO w Kielcach. Na razie, niestety, bez rezultatu / Zdjęcie: BAE Systems

BAE Systems, również za sprawą licznych wykupów zagranicznych przedsiębiorstw, dynamicznie zwiększał ostatnio swoje obroty. Dla przykładu, w 2005 wyniosły one 12,5 mld GBP, później stale wrastały. W 2008 osiągnęły poziom 18,5 mld GBP, dzięki czemu koncern z kierownictwem w Wielkiej Brytanii stał się liderem światowego rynku wyposażenia wojskowego (zobacz: BAE Systems największym producentem broni).

W większości krajów zachodnich ograniczenia wydatków wojskowych następują z poważnym opóźnieniem, w stosunku do wybuchu ostatniego kryzysu gospodarczego. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach BAE Systems.

Dzięki zwiększaniu budżetów większości resortów obrony krajów zachodnich w 2009, obroty koncernu wzrosły wtedy do 22,41 mld GBP. Tendencji tej nie udało się utrzymać w ubiegłym roku. Sprzedaż spadła do 22,39 mld GBP. Jednak zarząd BAE Systems poinformował o... wzroście obrotów.

W 2010 koncern sprzedał bowiem swoje udziały w szwedzkim Saabie (zobacz: BAE Systems sprzedaje udziały Saaba). Oznacza to, że pozostałe zakłady rzeczywiście zanotowały wzrost obrotów, o 1,8%. Udało się im również wypracować zysk przed opodatkowaniem, w wysokości 1 mld GBP, w porównaniu do straty 61 mln w ubiegłym roku.

Zarząd koncernu zapowiada jednak, że 2011 nie będzie już tak udany, ze względu na drastyczne redukcje wydatków majątkowych wielu resortów obrony - w tym głównych odbiorców produktów BAE Systems: Pentagonu (zobacz: Szkodliwe prowizorium) i brytyjskiego ministerstwa obrony (zobacz: Jeszcze o redukcjach Londynu).

Jednocześnie będzie kontynuowany proces zmniejszania zatrudnienia. Już w ciągu ostatnich 2 lat koncern zrezygnował z usług ok. 15 tys. osób, swoich pracowników i ze spółek zewnętrznych, w związku z redukcjami wydatków wojskowych w części krajów świata. Jasnym jest, że zwolnienia będą miały obecnie o wiele szerszy zasięg.

Zapowiedzią gorszych czasów jest również zmniejszenie portfela zamówień, aż o 14%, do 39,7 mld GBP. Wartość ta będzie prawdopodobnie spadać w bieżącym roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.