Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Saab zmodernizuje tajskie fregaty

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 03 czerwca 2011

Przedstawiciele Saaba poinformowali dzisiaj o podpisaniu umowy z Tajlandią o modernizacji systemu zarządzania walką i kontroli ognia na dwóch fregatach typu Naresuan.

HTMS Naresuan / Zdjęcie: Kazac

Fregaty typu Naresuan to powiększone, chińskie jednostki typu 053. Tajlandia kupiła 4 takie fregaty w 1990, jednak jakość ich wykonania była bardzo niska. Uzbrojenie również dalekie było od standardów nowoczesności.

Mimo tego w 1995 zdecydowano się zakupić w ChRL kolejne dwa, głęboko zmodernizowane okręty. W porównaniu do poprzedników powiększono ich kadłub, w tym długość: ze 103 do 120 m, dzięki czemu uzyskano miejsce m.in. na hangar dla śmigłowca pokładowego. Wyporność pełna wzrosła z 1960 do 2900 t.

Jednocześnie odbiorca zdecydował się wyposażyć okręty w systemy pokładowe i uzbrojenie zachodniej proweniencji - główny oręż stanowią pociski przeciwokrętowe Harpoon i również amerykańskie działo Mk 45 kalibru 127 mm.

Oba okręty weszły do służby w 1995. W związku z upływem czasu, marynarka wojenna Tajlandii zdecydowała się na częściową modernizację jednostek. W ramach tego przedsięwzięcia szwedzki Saab dostarczy nowy system zarządzania walką, 9LV Mk4 i system kierowania ogniem CEROS 200.

Jednocześnie zainstaluje również systemy przekazu danych, takie, w jakie wyposażono dostarczone dla wojsk lotniczych tego kraju myśliwce Gripen i samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 Erieye (zobacz: Gripeny w Tajlandii).

Prace o wartości 454 mln SEK (ok. 75 mln USD) zostaną wykonane w latach 2011-2014.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.