Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irak chce 36 F-16

Lotnictwo wojskowe, 01 sierpnia 2011

Według ostatniej deklaracji irackiego premiera, Nouri al-Maliki, jego rząd chce wznowić rozmowy w sprawie zakupu myśliwców F-16. Bagdad zainteresowany jest 36 samolotami.

Zdjęcie: USAF

Iracki premier poinformował o planach resortu obrony w sobotę, mówiąc jednocześnie o potrzebie utrzymania nad Tygrysem i Eufratem grupy amerykańskich instruktorów, dla szkolenia miejscowych żołnierzy w obsłudze importowanego sprzętu wojskowego. Takie rozwiązanie nie wymaga - według premiera - oficjalnego przedłużenia terminu pobytu żołnierzy USA i zgody parlamentu (zobacz: Amerykańscy instruktorzy w Iraku).

Bagdad prowadził już zaawansowane rozmowy w sprawie zakupu myśliwców F-16. We wrześniu ubiegłego roku zawarł wstępne porozumienie w sprawie dostawy 18 egz. F-16IQ, odpowiadających konfiguracji Block 52. Ze względu na bardzo wysoką cenę i niepokoje społeczne w świecie arabskim, transakcję tę jednak odwołano (zobacz: Irak rezygnuje z F-16).

Jednocześnie nie przyjęto tańszych ofert innych państw, w tym zakupu używanych Mirage F1 (zobacz: Mirage F1 oferowane Irakowi).

Okazało się bowiem, że władze w Bagdadzie - wyjątkowo silnie uzależnione od USA - planowały jedynie zamrożenie transakcji. Obecne zamierzają one podwoić liczbę pozyskanych maszyn, do 36 egz. Szczegółów projektu jednak nie podano. Amerykańskie F-16 będą w najbliższych latach prawdopodobnie jedynymi samolotami bojowymi odbudowywanych wojsk lotniczych Iraku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.