Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec operacji libijskiej

Strategia i polityka, 31 października 2011

Zgodnie z mandatem ONZ, dzisiaj o północy zakończy się operacja wojsk 28 krajów w Libii. 7,5-miesięczne działania lotnicze i morskie, doprowadziły do upadku władze Muammara Kaddafiego.

Jeden z symboli wojny w Libii, brytyjski Tornado, wraz z obsługą, w czasie pamiątkowego zdjęcie we włoskiej bazie lotniczej Gioia del Colle / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Interwencja obcych państw w Libii rozpoczęła się 19 marca, uderzeniami lotniczo-rakietowymi, realizowanymi przez siły USA, Francji i Wielkiej Brytanii (zobacz: Atak na Libię). Z początku główny ciężar działań spoczął na Amerykanach. Od 31 marca, kiedy dowodzenie akcją przejęły formalnie struktury NATO, rolę tę przejęły Francja i Wielka Brytania. Były one wspierane przez 13 innych krajów Sojuszu oraz Szwecję, Jordanię, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Samoloty tych państw wykonały ok. 26 tys. lotów, z których połowa miała charakter uderzeniowy. W trakcie ataków zniszczono ok. 6 tys. celów, skutecznie paraliżując system militarny sił lojalistów. 35% lotów wykonały samoloty bojowe Francji, nieco mniej Wielkiej Brytanii i USA. Lotnictwo tego ostatniego kraju dominowało jednak, jeżeli chodzi o loty transportowe i samolotów tankujących.

Równie skuteczna okazała się blokada morska, realizowana jednocześnie przez kilkanaście jednostek. Okręty brały też udział - w niewielkim stopniu - w atakowaniu celów lądowych.

Przedstawicie NATO oceniają operację, jako duży sukces. Biorą przy tym pod uwagę brak strat bojowych (prawdopodobnie poza zestrzeleniem rozpoznawczego bsl MQ-9), wielkość strat zadanych nieprzyjacielowi (szacunki Sojuszu z końca września mówią o ok. 1500 zniszczonych pojazdach, 500 systemach przeciwlotniczych, 800 obiektach wojskowych, kilkudziesięciu statkach powietrznych) i ograniczoną liczbę zabitych cywilów. Wreszcie, wskazują na osiągnięcie podstawowego celu - obalenia libijskiego reżimu (zobacz: Muammar Kaddafi został zabity).

Faktem jest jednak, że siły przeciwnika były bardzo słabe. System obronny Libii był osłabiony długoletnim embargiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, a w lutym i marcu został zdezorganizowany rewoltą dużej części społeczeństwa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.