Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

US Navy z 11 lotniskowcami

Marynarka wojenna, 23 stycznia 2012

Amerykański sekretarz obrony, Leon Panetta, w czasie sobotniej wizyty na pokładzie lotniskowca USS Enterprise, zapewnił, że US Navy zachowa w przyszłości 11 okrętów tej klasy.

USS Enterprise w czasie odbywanych obecnie ćwiczeń. Okręt jest najstarszym amerykańskim lotniskowcem. Pierwotnie miał pozostawać w służbie do 2015. Dwa lata temu - ze względu na bardzo wysokie koszty remontów i użytkowania - zdecydowano się na skrócenie tego okresu do 2013. Okręt czeka już tylko jedna misja operacyjna. W marcu wyruszy na Bliski Wschód, gdzie znajdują się już dwa lotniskowce, USS Carl Vinson i USS Abraham Lincoln / Zdjęcie: US Navy

Posiadanie przez US Navy 11 dużych lotniskowców jest wymogiem ustawowym. W latach 2013-2016 liczba ta spadnie jednak do 10 okrętów, co wynika z zakończenia służby przez USS Enterprise, przed sfinalizowanie budowy USS Gerald R. Ford. Departament obrony uzyskał jednak na to zgodę Kongresu USA.

Ze względu na cięcia budżetowe, Pentagon nieoficjalnie rozważał możliwość stałego zmniejszenia do 10 liczby lotniskowców, przez wycofanie w połowie służby USS George Washington, co miałoby nastąpić w 2016 (zobacz: Amerykanie zrezygnują z lotniskowca?).

Leona Panetta ujawnił, że ostatecznie - w porozumieniu z prezydentem Obamą - ustalono, by nie zmieniać docelowej liczby lotniskowców, mimo drastycznych cięć budżetowych. Przypomnijmy, że w ciągu najbliższej dekady Pentagon będzie musiał ograniczyć wydatki o 487 mld UDS, w stosunku do i tak okrojonych już wcześniej planów budżetowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.