Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne starcia armeńsko-azerskie

Strategia i polityka, 04 czerwca 2012

W wyniku strać na granicy Azerbejdżanu i Armenii zginęło 3 żołnierzy tego drugiego kraju. Kilku zostało rannych. Straty strony przeciwnej nie są znane.

Jeden z posterunków na granicy obu zwaśnionych krajów

Do zdarzenia doszło na północnym odcinku granicy, w rejonie Tawusz. Obie strony przedstawiają odmienną wersję wydarzeń. Według oficjalnego oświadczenia ministerstwa obrony w Erywaniu, dzisiaj rano duża grupa żołnierzy Azerbejdżanu przekroczyła granicę, została jednak odparta i zmuszona do wycofania się. Zginęło jednak 3 obrońców, a 6 zostało rannych. Z kolei Azerowie twierdzą, że starcia były wynikiem prowokacji Ormian. Potwierdzili liczbę zabitych przeciwników, nie podając jednak żadnych informacji o swoich stratach.

Był to kolejny, krwawy incydent od momentu zakończenia regularnych starć zbrojnych między obu krajami w 1994, na tle konfliktu o Górski Karabach. Wcześniej do wymiany ognia doszło m.in. w 2008 i dwukrotnie w 2010. We wszystkich tych incydentach zginęło po kilku żołnierzy z obu stron.

Oba kraje znajdują się formalnie w stanie wojny. W 1994 zawarto jedynie rozejm. Długotrwały stan zamrożenia konfliktu utrzymywał się z powodu militarnej przewagi Armenii, dysponującej wsparciem Rosji (zobacz: Rosjanie w Armenii do 2044). Ostatnie lata charakteryzują się jednak dynamicznym rozwojem Azerbejdżanu, czerpiącego środki z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego (via Gruzja, z ominięciem obszarów opanowanych przez Rosję lub jej sprzymierzeńców). To z kolei umożliwiło skokowy wzrost wydatków wojskowych, gwałtowną modernizację sił zbrojnych i budowę przemysłu obronnego (zobacz: Parada w Baku, Zahamowanie tempa zbrojeń).

Nie przez przypadek wzrost napięcia między obu krajami rozpoczął się w 2008, kiedy prezydent Azerbejdżanu oficjalnie zagroził siłowym rozwiązaniem kwestii Górskiego Karabachu. Później deklaracje tego typu były powtarzane, mimo cały czas trwających negocjacji pokojowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.