Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

BME 2012: MW czeka na decyzje

Marynarka wojenna, 28 czerwca 2012

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zapowiedział na BALT-MILITARY-EXPO, że pierwsze ważne decyzje związane z Marynarką Wojenną RP podejmie we wrześniu bieżącego roku.

XII Bałtyckie Targi Militarne BALT-MILITARY-EXPO otworzył minister Tomasz Siemoniak, zapowiadając program modernizacji MW i podjęcie w tej kwestii pierwszych decyzji we wrześniu bieżącego roku / Zdjęcie: Zdzisław Zieliński

Na otwartych wczoraj targach BALT-MILITARY-EXPO swoją ofertę prezentuje 120 wystawców. Impreza po raz pierwszy odbywa się w nowoczesnej Amber Expo. Upływa pod znakiem oczekiwania: przede wszystkim na nowy program modernizacji marynarki wojennej, ale także na przesądzone już, choć jeszcze nie ogłoszone postępowanie, które wyłoni dostawcę nowych okrętów podwodnych. Zakup ten jest priorytetowy, ze względu na nieuchronne zbliżające się wycofywanie ze służby OP typu Kobben.

W czasie otwarcia targów minister obrony narodowej przypomniał, że prezydent Bronisław Komorowski potwierdził już plany modernizacji MW. Jego troska o ten rodzaj sił zbrojnych jest - według Tomasza Siemoniaka - podkreśleniem wagi zagrożeń współczesnego świata, jak i ogromu obowiązków spoczywających na żołnierzach marynarki wojennej.

Liczba okrętów i środków walki w następnych dekadach, według koncepcji MON, która jest punktem wyjściowym do dyskusji o przyszłości MW

Szef resortu obrony powtórzył wcześniejszą zapowiedź stałego finansowania MW RP na poziomie 900 mln zł rocznie (zobacz: Marynarka Wojenna RPdo 2030). Stwierdził, że Polska - w przeciwieństwie do wielu innych europejskich krajów - utrzymuje stałe finansowanie Sił Zbrojnych RP na poziomie 1,95 % PKB. Nie można więc powiedzieć, że nie ma środków finansowych, tylko trzeba je mądrze wydać. Tomasz Siemoniak poinformował również, że już we wrześniu podejmie pierwsze ważne decyzje, związane z MW.

W nowej koncepcji kluczową rolę odgrywają 3 okręty obrony wybrzeża, które można zaklasyfikować jako wielozadaniowe korwety rakietowe. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą sfinalizowania budowy Gawrona…

Związana z tymi deklaracjami była Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna, Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa NATCON, podczas której komandor Krzysztof Marciniak przedstawił wizję modernizacji Marynarki Wojennej RP.

Kolejne 3 jednostki nawodne, okręty patrolowe, mają być przeznaczone przede wszystkim do zabezpieczenia naszych interesów gospodarczych poza Bałtykiem. Jednostki tego typu mogą być większe od korwet, jednak będą słabiej uzbrojone, co może skutkować niższą ceną

Na uwagę zasługuje także nowoczesny okręt wsparcia logistycznego, dający potencjalnie Polsce - po raz pierwszy w historii - możliwość projekcji siły z morza w dowolnym punkcie globu. Możliwości co prawda ograniczone, ale jednak istotne, np. w sytuacji konieczności zagwarantowania zbrojnej ochrony ewakuacji obywateli RP lub demonstracji siły związanej z obroną interesów gospodarczych


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.