Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

31,4 mld Euro francuskiego budżetu

Strategia i polityka, 03 sierpnia 2012

Rządowy projekt budżetu na 2013 zakłada preliminarz resortu obrony w wysokości 31,4 mld Euro. Oznacza to niewielki spadek w porównaniu z projektem wydatków na bieżący rok.

Jeden z ok. 230 czołgów podstawowych Leclerc, wykorzystywanych operacyjnie przez francuskie wojsk lądowe. Paryż nie zakłada na razie poważnych inwestycji modernizacyjnych związanych z tymi pojazdami, koncentrując się na lżejszych wozach, w tym dostawach transporterów Boxer czy lekkich samochodów patrolowych PVP / Zdjęcie: military-today.com

Tegoroczny preliminarz określono na 31,7 mld Euro (Francuski budżet, 2011-10-01). Przyszłoroczny, po uwzględnieniu inflacji, można więc określić na ok. 2% mniejszy. Kolejne budżety, aż do 2015 mają być zwiększane jedynie o spadek wartości Euro. Wykonanie projektu na 2013 zależy jednak od powodzenia sprzedaży zbędnego majątku sił zbrojnych. Z tego źródła ma pochodzić aż 1,2 mld Euro.

W porównaniu do przedkryzysowych planów z 2008, Paryż już zmniejszył wydatki wojskowe o kilka mld Euro. Według Defense News, powołującej się na szefa sztabu generalnego, Adm. Edouarda Guillauda, tylko w latach 2011-2013 luka między realnymi wydatkami, a pierwotnymi założeniami wyniesie 3,6 mld. Większość z tej sumy została skreślona z wydatków modernizacyjnych.

Mimo tego Francja pozostaje jednym z grona największych i najbogatszych państw UE, którym udało się w zachować poziom wydatków wojskowych, mimo obecnego kryzysu finansów publicznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.