Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francuskie spowolnienie

Strategia i polityka, 28 grudnia 2010

Według brytyjskiej Bussines Wire, francuski budżet wojskowy do 2015 będzie rósł w niewielkim, 1,5-procentowym tempie. Spadnie jego udział w PKB.

</span></span>Na 630 zamówionych transporterów VBCI, Nexter dostarczył ponad 200. Tempo dostaw pozostałych nie jest zagrożone / Zdjęcie: Nexter

Ze względu na nakazane w bieżącym roku zmniejszenie deficytu budżetowego, francuskie ministerstwo obrony będzie musiało zaoszczędzić w ciągu najbliższych 5 lat 3,6 mld Euro, przy czym sprzedaż zbędnego mienia i częstotliwości radiowych, powinna zmniejszyć tę kwotę do 1,26 mld Euro (zobacz: Francuskie cięcia).

Analitycy brytyjskiej Bussines Wire przypomnieli jednak, że wskazana kwota została naliczona od planu wydatków majątkowych, stworzonego już w kryzysowym 2009. Zakładał on, że budżet resortu obrony do 2014 będzie zwiększał się w niewielkim stopniu, poniżej prognozowanego tempa wzrostu francuskiej gospodarki.

Po nałożeniu na siebie obu dokumentów, Brytyjczycy stwierdzili, że francuski budżet wojskowy będzie zwiększany, do 2015 włącznie, średnio o 1,5% rocznie. W 2009 osiągnął on równowartość 60,7 mln USD, co stanowiło 2,3% PKB. Za 5 lat udział ten spadnie do 2%.

Udział wydatków majątkowych ustabilizuje się w omawianym okresie na poziomie 42%, co będzie znacznym wzrostem, w stosunku do lat 2004-2008, kiedy wskaźnik ten wynosił 37%. Jedynym wyjątkiem będzie nadchodzący rok, z udziałem zmniejszonym do 39%.

Liczby te oznaczają, że Francja zeszła już w drogi zwiększania wydatków wojskowych, co miało służyć odbudowaniu pozycji tego kraju na arenie międzynarodowej, jako lokalnego mocarstwa. Inwestycje miały również umożliwić budowanie europejskiego systemu obronności, konkurencyjnego wobec USA, co z kolei miało pozwolić w długiej perspektywie czasu na uzyskanie samodzielności wojskowej UE. Plan ten towarzyszy części przywódców krajów Starego Kontynentu od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ale nigdy nie został zrealizowany, właśnie ze względu na niewystarczające wydatki wojskowe.

Z drugiej jednak strony Paryż zapewnił swoim siłom zbrojnym niewielki, wręcz marginalny, ale jednak wzrost wydatków militarnych, co pozytywnie odróżnia Francję od Wielkiej Brytanii czy Holandii, których rządy musiały wprowadzić drakońskie cięcia wydatków wojskowych (zobacz: Jeszcze o redukcjach Londynu, Co siódmy straci pracę).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.